صفحه اصلی > اجتماعی و رادیو و تلویزیون : گزارش میدانی از حضور پر شور مردم پای صندوق های رای از شبکه های رادیویی 

گزارش میدانی از حضور پر شور مردم پای صندوق های رای از شبکه های رادیویی 

همدلانه با رادیو برای رقابت عادلانه// طنین انتخابات با رادیو// فرکانس صندوق رای با رادیو// انعکاس صدای انتخابات از رادیو// با هم برای ایران همراه با رادیو

شبکه های رادیویی امروز 21 اردیبهشت ماه تمام قد کنار مردم حضور داشتند تا راوی صادقی برای بازتاب حضور پر شور مردم ایران در دومین دور از انتخابات مجلس شورای اسلامی باشند. به همین منظور گروه های برنامه ساز از نخستین لحظات شروع رای گیری این رسالت مهم را به عهده داشتند تا بتوانند به واسطه پخش برنامه های متنوع انعکاس دهنده شور مردم در این روز مهم و سرنوشت ساز باشند. در گزارش ذیل به تفکیک، توضیحاتی پیرامون فعالیت هر شبکه آمده است.

رادیو ایران انعکاس دهنده صدای ایل قشقایی
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، شبکه رادیویی ایران ویژه برنامه انتخابات را با نام “روز انتخاب” از ساعت 8 صبح در حوزه انتخابیه آغاز کرد. در ابتدای شروع برنامه، احمد وحیدی وزیر کشور توضیحاتی پیرامون انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و راهیابی نامزدها به دور دوم انتخابات داد. وی بیان کرد انتخابات پایه‌های مردم سالاری دینی کشور را مستحکم‌تر می‌کند.همچنین علی رشیدی گزارشگر رادیو ایران با استقرار در ستاد انتخابات وزارت کشور، لحظه به لحظه روایتگر خبرهای انتخابات بود. بخشی از برنامه روز انتخابات این شبکه اختصاص به گزارش گزارشگر برنامه ایرانیاران از استان فارس داشت که روایتگر صدای ایل قشقایی پای صندوق رای بود. عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات در گفت و گو با گزارشگر رادیو ایران تاکید کرد که همچون دور قبلی انتخابات همه امکانات وزارت ارتباطات، اپراتورها و دستگاه های مرتبط بسیج شد که ارتباطات با کیفیت بالا پایدار باشد. سید محمدتقی شاهچراغی، رئیس ستاد انتخابات کشور بیان کرد که خاصیت ملت ایران حضور به موقع در مسائل و کلیات مربوط به کشور است. همچنین یک جانباز در گفت و گو با رادیو ایران گفت مردم امروز با حضور در پای صندوق‌های رای مشت محکمی بر دهان دشمنان خواهند زد و نماینده‌ها هم باید به وظایف قانونی خود عمل کنند و پاسخگوی حضور پرشور مردم باشند. محمدحسن صادقی‌مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در گفت و گو با عباس سنجری گزارشگر رادیو ایران مستقر در شورای نگهبان درباره تمهیدات فراهم آمده برای مرحله دوم انتخابات نکاتی را عنوان کرد. هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان هم تاکید کرد که سامانه مردم ناظر در خدمت مردم است.

رادیو جوان همگام با رای اولی ها
در ویژه برنامه زنده «متولد ایران» رادیو جوان، گزارشگر این شبکه با استقرار در حسینه ارشاد از حال و هوای انتخابات در دوره دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد و اشاره به حضور رأی اولی ها کرد. همچنین در بخشی از این برنامه پیرامون ساعت انتخابات و اینکه افرادی که در دوره اول به هر دلیلی نتوانستند شرکت کنند در دور دوم می توانند حضور داشته باشند و رای بدهند.دکتر امیر شجاعان، رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور در قالب گفت و گو با این برنامه توضیحاتی پیرامون تجهیزات انتخابات گفت. ظهیر اصفهانی، کارشناس مسائل رسانه، در ویژه برنامه متولد ایران رادیو جوان به اهمیت هشتگ‌ها در فضای مجازی اشاره کرد و اظهار داشت اگر کسی رسانه قوی داشته باشد، حرف اول را در آن کشور می‌زند. در بخشی از این برنامه سربخشیان، گزارشگر آذربایجان شرقی از مسجد کرامت شهر تبریز از حال و هوای دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد و به رقابت تنگاتنگ نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. رسول عباس آبادی، گزارشگر استان گلستان در این ویژه برنامه از مسجد قائمی گنبد کاووس از مشارکت پرشور مردم خبر داد و اشاره به حضور جوانان و همچنین ورزشکاران کرد و فرید رشیدی گزارشگر رادیو البرز هم از اقبال گسترده رای اولی ها گفت. از دیگر بخش های شنیدنی این برنامه گزارش گیتی محمدی گزارشگر معاونت صدا بود که با جوانان دهه 80 گفتگو کرد.

رادیو فرهنگ با هم برای ایران
علیرضا نوری گزارشگر رادیو فرهنگ با استقرار در ستاد انتخابات با وزیر کشور و مسئولان گفتگو داشت. سمیه نجفی دیگر گزارشگر این شبکه با حضور در امامزاده صالح از حال و هوای مردم در دور دوم انتخابات گفت. همچنین سیدمرتضی کاظمی دینان مدیر رادیو فرهنگ در برنامه با هم برای ایران به تشریح و تبیین اهمیت شرکت در انتخابات و مجلس پرداخت. در بخشی از برنامه دکتر علیرضا اسلامی کارشناس سیاسی تاکید کرد که انتخابات روایتگر قدرت ملی، پشتوانه امنیت و دیپلماسی ملی است. عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با این شبکه از همه مردم برای شرکت در انتخابات دعوت کرد.

سیدمحمد تقی شاهچراغی رئیس ستاد انتخابات کشور گفت۴۰درصد نامزدهای دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، زن هستند و این نشانه حضور زنان در عرصه های مختلف کشور است.

رادیو تهران با شهرآرا از مسجد لرزاده
شبکه رادیویی تهران با استقرار در مسجد لرزاده به صورت زنده برگزاری دور دوم انتخابات و حضور پرشور مردم را از ویژه برنامه “شهرآرا” پوشش داد و گزارشگران با حضور در سطح شهر، شورای نگهبان، استانداری و وزارت کشور و… با مسئولان و مردم گفت و گو کردند. علیرضا محمدی گزارشگر رادیو تهران با احمد وحیدی، وزیر کشور در ساعات اولیه رای گیری و اعلام رسمی شروع انتخابات گفت و گو کرد. همچنین مجید درویشی فرماندار ورامین در گفت و گو با شهر آرا توضیحاتی پیرامون اقبال گسترده مردم در ورامین و پیشوا داد. از دیگر گفتگوهای این شبکه با فاطمه برومند نائیب رئیس شورای انتخابات مسجد لرزاده بود که او از حضور جوانان و افراد میانسال پای صندوق های رای گفت. امیر شجاعان، رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور در گفت و گو با این شبکه مهم ترین تمایز این دوره از انتخابات را در شیوه احراز هویت دانست و گفت: تمایز این دوره از انتخابات در شیوه احراز هویت است و شناسنامه اعمال نمی شود و به صورت الکترونیکی است. عیسی زارع پور وزیر ارتباطات در پاسخ به گزارشگر این شبکه توضیحاتی پیرامون انتخابات داد. محسن نایبی، معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران درباره تمهیدات امنیت انتخاباتی نکاتی را توضیح داد. سیدمحمدتقی شاهچراغی معاون سیاسی وزات کشور و  رئیس ستاد انتخابات کشور از نقش کلیدی صدا و سیما در دور اول و دوم انتخابات گفت. حسن جوهری رئیس ستاد انتخابات استان تهران توضیحاتی پیرامون صندوق های مکانیزه حوزه های انتخابیه تهران ارائه کرد.محمد مخبر، معاون اول ریاست جمهوری بیان کرد که چشمان مظلومان دنیا در چند سال اخیر به مردم ایران بوده است.
ایران جان رادیو سلامت با اجرای اسناوندی
ویژه برنامه روز انتخابات شبکه رادیویی سلامت با نام “ایران جان” با اجرای محیا اسناوندی و مسعود خواجه وند و با محوریت اثرگذاری انتخاب های ما در زندگی و آینده، روانه آنتن شد. دکتر حسن ابوالقاسمی رئیس بیمارستان بقیه الله عج و فوق تخصص هماتولوژی ضمن دعوت از پزشکان، کادر درمان و دانشجویان برای شرکت از انتخابات تاکید کرد حضور پررنگ ما پای صندوق رای باعث افزایش اعتبار و اقتدار ما در دنیا خواهد بود. در فواصل برنامه علی رشیدی گزارشگر رادیو مستقر در ستاد انتخابات وزارت کشور در گفتگو با برنامه ایران جان رادیو سلامت به نقل از مسئولین برگزاری انتخابات پیرامون این روز نکاتی را به شنوندگان این برنامه گفت. دکتر قاسم رضیعی قاری بین المللی قران و متخصص پزشکی هسته ای در برنامه ایران جان تاکید کرد خداوند در قران به ما امر کرده که امانات را به اهلش بسپاریم و مصداق این آیه در این روزگار همین انتخابات است که باید با رای خود مسئولیت را به نمایندگان اصلح و صاحب صلاحیت بسپاریم.مهدیه رشیدی گزارشگر رادیو مستقر در حسینیه ارشاد در برنامه “ایران جان” از حضور کودکان در کنار خانواده ها که منجر به گرمی و نشاط بیشتر انتخابات شده شده و رای اولی ها گفت.

رادیو نمایش و گزارش های شنیدنی آمیزبالا
شبکه رادیویی نمایش از قالب متفاوتی برای برنامه روز انتخابات بهره برد. این شبکه در برنامه “هم رای: روز انتخاب” که از ساعت 9  و 30 دقیقه صبح روی آنتن رفت، تلاش کرد از دور دوم انتخابات، خاطراه ای ماندگار برای ذهن مردم خلق کند. گزارشگر اختصاصی این شبکه عروسکی به نام آمیزبالا، پیرمردی هفتاد ساله بود که به سراغ حوزه های رای گیری در سطح شهر تهران می رفت و در قالب گفتگو با مردم و ارائه گزارشی متفاوت، انعکاس دهنده شور و هیجان مردم پای صندوق های رای بود. محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات درباره اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات الکترونیک و غیر الکترونیک توضیح داد. محمدعلی زلفی گل وزیر علوم و تحقیقات و فناوری هم در این برنامه اعلام کرد که آینده این مملکت متعلق به جوانان کشور است. رای اولی ها با حضور پرشور و نشاط شان تلاش می کنند این مشعل را تحویل بگیرند و برای آینده کشور تاثیر گذار باشند. دکتر علی ودایع استاد دانشگاه و کارشناس سیاسی در برنامه “هم رای: روز انتخاب” تاکید کرد حضور تک تک افرادی که در انتخابات رای می دهند مهم است و زمانی که رای ها در کنار هم قرار می گیرند وزن سنگینی را ایجاد می کنند که باعث برنده شدن می شود.

رادیو اقتصاد با رهیافت
شبکه رادیویی اقتصاد در قالب برنامه های روزانه شبکه به موضوع انتخابات پرداخت. حجه الاسلام مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با برنامه رهیافت تاکید کرد مجلس می تواند بسیار قوی و تاثیرگذار باشد؛ چرا که با وضع قوانین همه را در چهارچوب و راستای مصالح ملی نگه می دارند.

لذا مجلس از اقتدار کامل برخوردار است.علی شعبانی رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه هم در گفتگو با شبکه رادیو اقتصاد و برنامه روی خط اقتصاد اعلام کرد که به کاربران اجرایی انتخابات نحوه استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی اخذ رأی آموزش داده شد. همچنین هادی ثروتی کارشناس سیاست بین الملل در برنامه رهیافت به نقش مردم در انتخاب افراد مستعد و دغدغه های مهم اقتصادی صحبت کرد.
همراه با غیر علنی در رادیو صبا
شبکه رادیویی صبا در قالب پخش برنامه های متنوع همچون صبح صبا، عصر صبا، غیر علنی، بی زحمت و زنگ انشا در فضایی متفاوت به موضوع انتخابات و طرح و پاسخ دهی به چالش های انتخاباتی پرداخت.
رادیو ورزش با دختران ایران
شبکه رادیویی ورزش در قالب برنامه های روزانه گردش و ورزش، دختران ایران، سکوی دانش، جهان ورزش، داورانه و فوتبال ۹۲ در قالب گفتگو با ورزشکاران و مسئولان پیرامون دور انتخابات گفتگو کرد.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

امیرحسین مدرس راوی برنامه «روایتی از یک بیعت» شد

رادیو اقتصاد در ویژه برنامه «روایتی از یک بیعت»، خرده روایت هایی…

شیرخوارگان حسینی روی موج رادیو/ به یاد شش ماهه بلند بالای کربلا در رادیو

همایش شیرخوارگان حسینی در نخستین جمعه ماه محرم در سراسر کشور برگزار…

۱۴۰۳/۰۴/۲۰ ۲۰:۱۲

دیدگاهتان را بنویسید