صفحه اصلی > سینما و فرهنگی و هنری و هنرمندان : پایان جشنواره کن 2024 با حضور چهره‌های مشهور

پایان جشنواره کن 2024 با حضور چهره‌های مشهور

مراسم اختتامیه جشنواره کن ۲۰۲۴ هم‌اکنون در سالن لویی لومیر، سالن اصلی کاخ جشنواره آغاز شد.

مجری این مراسم «کمیی کوتن» بازیگر و کمدین معروف فرانسوی است که اجرای مراسم افتتاحیه را هم بر عهده داشت.

«گرتا گرویک» کارگردان فیلم «باربی» که در سال ۲۰۲۳ سر و و صدای زیادی برپا کرد رییس هیأت داوران امسال بخش مسابقه اصلی جشنواره کن بود. او به همراه دیگر داوران، چهار زن و چهار مرد از چهره های برجسته سینمای جهان روی فرش قرمز جشنواره حاضر شدند.

مدیر جشنواره کن «ایریس کنوبلاخ» و «تیری فرمو» مدیر اجرایی کن بر بالای پله‌های فرش قرمز کن از ستارگان سینمای جهان که در این مراسم شرکت می‌کنند، استقبال کردند. عوامل فیلم‌هایی که جایزه می‌برند همیشه در مراسم اختتامیه شرکت می‌کنند. صبح روز اختتامیه از طرف جشنواره به عوامل فیلم‌های برنده تلفن زده و بدون این‌که بگویند چه جایزه‌ای را برنده شده‌اند، به آن‌ها می‌گویند تا حتما در مراسم حاضر شوند.

امسال عوامل فیلم‌های «ماده» به کارگردانی «کورالی فرجه» و فیلم «امیلیا پرز» به کارگردانی «جک ادیار» از کشور فرانسه، «همه ما به عنوان نور تصور می‌کنیم» به کارگردانی «پایال کاپادیا» از کشور هند، «دانه انجیر مقدس» به کارگردانی «محمد رسولف» از ایران، «انورا» به کارگردانی «شان بیکر» از کشور آمریکا از جمله کسانی بودند که روی فرش قرمز مراسم افتتاحیه حاضر شدند که به این معنی است که هر کدام یک یا چند جایزه امسال جشنواره را از آن خود خواهند کرد.

جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره کن ۲۰۲۴ به فیلم «مردی که نمی‌توانست ساکت بماند» به کارگردانی «نبوجسا لیسپچویک» از کشور کرواسی رسید.

جایزه دوربین طلایی، که برای بهترین فیلم اول سینمایی اهدا می‌شود به « هالفدان اولمن توندل» برای فیلم «ارمان» رسید که در بخش نوعی نگاه شرکت داشت.

این جایزه، تنها جایزه مشترک در تمام بخش‌های جشنواره کن است.

جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن ۲۰۲۴ به «کورالی فرجه»برای فیلم «ماده» رسید.

جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن ۲۰۲۴ به تمام بازیگران زن فیلم «امیلیا پرز» اهدا شد. « کارلا سوفیا گاسکون» بازیگر ترانس ژانر فیلم از طرف همه این جایزه را قبول کرد.

جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن ۲۰۲۴ به «جسی پلمنز»برای فیلم «نوعی از مهربانی» اهدا شد. او به مراسم نیامده بود و یکی از عوامل گروه جایزه را از طرف او گرفت.

امسال هیأت داوران تصمیم گرفت که جایزه‌ای ویژه را اهدا کند که ‌جزو جوایز همیشگی جشنواره نیست. این جایزه ویژه به فیلم «دانه انجیر مقدس» به کارگردانی «محمد رسولف» اهدا شد.

جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن ۲۰۲۴ به «میگائل گومز» برای فیلم «دور بزرگ» اهدا شد.

جایزه هیأت داوران جشنواره کن ۲۰۲۴ به فیلم «امیلیا پرز» به کارگردانی «جک اودیار» اهدا شد.

جایزه بزرگ جشنواره کن ۲۰۲۴ به فیلم «همه ما به عنوان نور تصور می‌کنیم» به کارگردانی «پایال کاپادیا» اهدا شد.

نخل افتخاری جشنواره کن ۲۰۲۴ به کارگردان آمریکایی «جرج لوکاس» که برای سلسله فیلم‌های «جنگ ستاره‌ها» و «ایندیانا جونز» در جهان شناخته شده است، برای یک عمر فعالیت در عرصه سینما اهدا شد. حاضرین در سالن دقایقی طولانی برای او دست زدند و ایستاده او را تشویق کردند.

«فرانسیس فورد کاپولا» دیگر کارگردان قدر آمریکایی روی صحنه آمد تا این نخل افتخاری را به «جرج لوکاس» اهدا کند.

«جرج لوکاس» گفت که از گرفتن این «نخل طلا» از دستان دوست عزیز و دیرینه و برادر بزرگش «کاپولا» به شدت هیجان زده و خوشحال است.

منبع: سینما اعتماد

vaghte cinema

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید