صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون و فرهنگی و هنری : ویژه برنامه های رادیو ویژه شهادت امام صادق(ع) اعلام شد

ویژه برنامه های رادیو ویژه شهادت امام صادق(ع) اعلام شد

شبکه های رادیویی همزمان با فرا رسیدن ایام شهادت امام جعفر صادق(ع) ویژه برنامه هایی را روانه آنتن خواهند کرد که در گزارش ذیل به جزئیات آن اشاره شده است.

به گزارش رسیده، رادیو ایران ویژه برنامه «خانه دوست اینجاست» را با هدف تحلیل از شخصیت والای علمی و مذهبی حضرت امام صادق(ع) به ابعاد و رویکردهای شخصیت والای این امام همام می پردازد. «خانه دوست این جاست» به تهیه کنندگی حسین معصومی و اجرای مهرناز فقیهی 14 و 15 اردیبهشت ساعت 19:10 پخش می شود. «خورشید نامه» گلچینی از كلام بزرگان در خصوص امام جعفرصادق(ع) است كه به تهیه كنندگی عبدالله علایی 14 اریبهشت ساعت ۲۲:۰۰ پخش می شود. «نوبت نوا» سوگواره ای برای شهادت امام جعفر صادق(ع) است كه در همان تاریخ ساعت ۲۲:۳۰ روی آنتن می رود.
«جام جم» سوگواره شعرخوانی شاعران مطرح کشور است که 14 اردیبهشت ساعت 23:00 و 15 اردیبهشت ساعت 12:40 روانه آنتن می شود.
«راه شب» بامداد شنبه 15 اردیبهشت نیز در بخش های مختلف مروری بر زندگی امام جعفرصادق(ع) دارد. «راه شب» بامداد ساعت ۰۰:۳۰ بامداد پخش می شود.
«پیشوای صادق» نام ویژه برنامه دیگری است كه با نگاهی به ویژگی های شخصیتی امام صادق(ع) در روز شهادتشان ساعت 04:30 پخش می شود.
برنامه صبح گاهی «سلام صبح بخیر» نیز همزمان با سالروز شهادت ششمین پیشوای جهان اسلام به آن مناسبت می پردازد.
«سلام صبح بخیر» شنبه تا پنج شنبه ساعت 6:35 از رادیو ایران پخش می شود.
ویژ برنامه «به نام عشق» نیز با محوریت سیره امام صادق(ع) و نگاهی به دوران تاریخی حضرت و ابعاد شخصیتی ایشان و نقشی که در مکتب تشیع در تاریخ اسلام ایفا کردند، 15 اردیبهشت به تهیه کنندگی حسین معصومی و اجرای حامد نجم الهدی ساعت 9:00 پخش می شود.
«به افق آفتاب» نیز در همان روز نگاهی به سیره امام صادق(ع) و شهادت ایشان دارد. این برنامه به تهیه كنندگی عبدالله علایی و اجرای حسن همایی ساعت ۱۱:۴۰ پخش می شود.
«باغ ارغوان» نواها و آیین های مناسبتی را با اجرای مریم نشیبا و تهیه كنندگی ندا حاجی اسماعیلی ساعت ۱۵:۰۰ پخش می كند.
«گویای راستین» ویژه برنامه دیگری است که به نقش امام جعفر صادق(ع) در احیای فقه اسلامی و پیشرفت علم در در جهان اسلام می‌پردازد، این برنامه ساعت 15:30 تقدیم می شود. «پیام نجات بخش» یك نمایش در خصوص زندگی امام جعفر صادق(ع) است كه در سالروز شهادت ایشان ساعت 22:30 از رادیو ایران موج اف ام ردیف ۹۰ مگاهرتز و موج ای ام ریف ۵۵۸ كیلوهرتز پخش می شود.

رادیو جوان؛ سوگنامه به سبک صادق
شبکه رادیویی جوان به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) ویژه برنامه های «من به تو نزدیکم»، «سهم من»، «سوگنامه»، «به سبک صادق»، «اگر لحظه ای با امام صادق بودم» را تدارک دیده است. همچنین در ویژه برنامه «من به تو نزدیکم»، به شهادت امام جعفر صادق(ع)، پنجمین امام شیعیان، پرداخته خواهد شد. این امام که به عنوان یکی از علمای برجسته و دانشمند اسلام شناخته می‌شود با اخلاق برتر و دانش عمیق خود، تأثیر بی‌نظیری بر جامعه اسلامی داشت. امام جعفر صادق، با آموزه‌های اخلاقی و علمی خود، نمونه‌ای برجسته از تقوا، عدالت، و دانش برای پیروان و دنبال‌کنندگان او بود. این برنامه رادیویی به تهیه کنندگی فاطمه قنبری به اجرای فاطمه امجدیان از ساعت ۱۰:۰۰ تقدیم شنوندگان رادیو جوان خواهد شد.
رادیو فرهنگ؛ خطابه دریا با صدای رضوی
ویژه برنامه «مکتب صادق» ساعت ۲۲ جمعه شب ۱۴ اردیبهشت از رادیو فرهنگ پخش می شود و شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ساعت۱۰:۳۰ تکرار آن روانه آنتن خواهد شد. «خطابه دریا» كه شنبه ۱۵ اردیبهشت ساعت ۸ پخش می شود اشاراتی به اهمیت توجه به اهل بیت(ع) دارد و روایت بخش هایی از خطبه های رسول اکرم(ص) با صدای بهروز رضوی است.
ویژه برنامه «ساعت سوگ» با محوریت اشعار و مرثیه های شهادت امام جعفرصادق(ع) ساعت ۸:۳۰ از رادیو فرهنگ پخش می شود. در این برنامه علاوه بر شعرخوانی و پخش مرثیه ها موضوعاتی سیره حضرت(ع) مورد توجه قرار گرفته است.
«ساعت سوگ» برنامه ای است كه بر محور پخش مرثیه ها تولید شده است، اما در این برنامه اشعاری كه در خصوص موضوع شهادت امام صادق(ع) نیز سروده شده خوانده و شاعر آن ها به طور مختصر معرفی می شود. برنامه «هفت کوچه در سوگ» نیز همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) به آیین ها و رسوم عزاداری در فرهنگ مردم می پردازد. این برنامه زنده به تهیه کنندگی سیدهادی موسوی نژاد از ساعت ۹ تا  ۱۰:۳۰ پخش می شود. در برنامه «سرزمین من» که ساعت ۱۳:۳۰ از گروه تاریخ و اندیشه روانه آنتن می شود دو‌ بخش کارشناسی و روایت به بررسی عصر امام صادق علیه السلام و مکتب ایشان و شهادت حضرت و تربیت شاگردان اختصاص دارد.

برنامه « ققنوس» که ساعت ۱۵ پخش می شود در بخش های مختلف به ابیات رثا و سوگ امام صادق(ع) پرداخته و شعرخوانی شاعران در این زمینه پخش می شود.

رادیو تهران؛ صادقیه تهران
شبکه رادیویی تهران با تدارک ویژه برنامه های متعدد شنبه 15 اردیبهشت، شهادت امام جعفر صادق(ع) را گرامی می دارد. گروه تاریخ و معارف شبکه رادیویی تهران با حضور واحد سیار در امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) در منطقه پونک به صورت زنده ویژه برنامه صادقیه تهران را از ساعت 9:30 تقدیم مخاطبان می کند. محمدرضا پاکزادیان تهیه کننده و جواد تشکری گوینده این برنامه رادیویی را همراهی می کنند. مرثیه سرایی، تبیین معارف دینی و مرور زندگینامه ایشان بخشی از محورها و رویکردهای این برنامه است. گروه فرهنگ و جامعه از ساعت 6:30 و گروه ورزش و تفریحات از ساعت 17 به صورت ویژه به این مناسبت به سوگواری می پردازند. بخش هایی از برنامه به مروز زندگی و شخصیت امام جعفر صادق(ع)، پیرامون فضائل و مناقب این امام همام و… در گفت و گو با کارشناسان مذهبی اختصاص خواهد یافت.

رادیو سلامت؛ پیشوای صادق
همزمان با شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع)، ویژه برنامه «پیشوای صادق»، شنبه 15 اردیبهشت، از شبكه رادیویی سلامت تقدیم شنونده ها می شود. این برنامه به منظور معرفی ابعاد شخصیتی و علمی و اخلاقی امام صادق(ع) تهیه و تولید می شود. در این برنامه رادیویی، دکتر «حسین زمانیان»، استاد دانشگاه امام صادق(ع) حضور دارند و موضوع برنامه «در زندگی تان چقدر از سیره الگوهای دینی تاثیر می گیرید؟» است.
«پیشوای صادق» از بخش های مختلفی از قبیل در  محضر امام (در این بخش به معرفی «جابربن حیان» یکی از معروف ترین شاگردان امام صادق(ع) پرداخته خواهد شد)؛ علم صادق (آشنایی با دانشگاه امام صادق(ع))، کتاب نور (معرفی کتاب: پیشوای صادق)، انفاق بی منت (گفت و گو با خیرین حوزه سلامت)، سیره صادق (آشنایی با سیره اخلاقی و علمی امام صادق(ع))، زیارت از راه دور (واگویه ای با بقیع)، وعده صادق (عملیات سپاه در اسرائیل)، راوی صادق (ترسیم پیشرفت های کشور در آثار هنرمندان) تشکیل شده است.
ویژه برنامه «پیشوای صادق»، به تهیه کنندگی سارا شریفی و گویندگی لیلا رحیمیانی ثابت از ساعت 10 پخش می شود.
رادیو اقتصاد؛ تبیین سیره اقتصادی
گروه اقتصاد و جامعه رادیو اقتصاد، شنبه 15 اردیبهشت ماه، 2 برنامه صبحگاهی و عصرگاهی خود را به تبیین سیره اقتصادی رئیس مذهب جعفری و ارزش گذاری اصول و قواعد مکتب اقتصاد اسلامی، اختصاص داده است. برنامه «روزیِ نو» با تاکید بر اولویت اخلاق و فضیلت در اقتصاد اسلامی، به موضوع صداقت و راستگویی در کسب و کار و تاثیرات آن در رزق و روزی با استناد به احادیث نقل شده از امام صادق(ع) می پردازد. این برنامه ساعت 6:30 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود. پویایی اقتصادی در پرتو تدبیر معیشت، موضوع برنامه عصرگاهی «گذر بازار» است که از ساعت 16 روی آنتن رادیو اقتصاد می رود. این برنامه بر اساس شرح و تفسیر چند روایت و حدیث از امام ششم شیعیان، اهمیت مدیریت کارآمد و شایسته را بررسی می کند. آثار سوء افراط و تفريط در امور معيشت خانواده‌ها و آسيب‌هاى اخلاقى فردى و اجتماعى ناشى از عدم آگاهى از فرهنگ تدبير معيشتى از دیگر محورهای گفت و گو در این برنامه است.

رادیو ورزش؛ سوگ آسمان ها
سوگ آسمان‌ها ویژه برنامه رادیو ورزش برای شهادت امام صادق(ع) است. این برنامه به زندگی نامه امام صادق(ع) و اخلاق و منش ایشان و تاثی ورزشکاران از منش و کردار امام خواهد پرداخت.
سوگ آسمان‌ها همراه با کارشناسی مذهبی و مداحی در روز شهادت امام صادق(ع) از ساعت ۱۰:۰۰ روی آنتن رادیو ورزش می‌رود. این برنامه به تهیه کنندگی صدف سبحانی و گویندگی حسین پیر حیاتی و اختر زورقچیان و گزارشگری معصومه کیانی روز شنبه ۱۵ اردیبهشت پخش خواهد شد.

رادیو نمایش؛ تکیه و روشنا
همزمان با فرا رسیدن شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) دو برنامه تكیه و روشنا از شبكه رادیویی نمایش پخش می شوند. این برنامه ها به تهیه كنندگی محسن جواهری، نویسندگی سهیلا خدادادی، گویندگی سعید سلطانی، نرجس فروغی و گزارشگری آتنا سادات محمدپناه روزهای 14 و 15 اردیبهشت ساعت 19:30 و 7:30 از رادیو نمایش پخش خواهد شد.

رادیو قرآن؛ بازخوانی آخرین وصیت امام صادق(ع) 
شبکه رادیویی قرآن به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت جانگداز حضرت امام محمدصادق(ع) ویژه برنامه هایی را با این مناسبت برای مخاطبان تدارک دیده است. برنامه اشراق جمعه ۱۴ اردیبهشت ماه ساعت ۲۱ در شب شهادت آن امام همام با موضوع بیان فضائل و سیره عملی حضرت با تلاوت آیات ۵۱ سوره قلم ، آیه ۶۳ سوره انفال و آیه ۲۶ سوره فتح روی آنتن خواهد رفت.

شنبه ۱۵ اردیبهشت ساعت ۹ صبح که سالروز شهادت است، ویژه برنامه طعم آفتاب با پخش بخش های مختلف مرثیه خوانی، سخنرانی های کوتاه در خصوص ویژگی های شخصیتی امام صادق(ع) و همچنین پرداخت به آخرین وصیت ایشان همراه مخاطبان خواهد بود.
دیگر برنامه های زنده این شبکه از جمله برنامه اذانگاهی گلدسته، جشنواره صد، برنا و بوستان تلاوت نیز در سوگ امام آیتم هایی را به این مناسبت تقدیم شنوندگان عزادار خواهند کرد.

رادیو صبا؛ از نوآهنگ تا سرگذشت
شبکه رادیویی صبا جمعه 14 اردیبهشت در شب شهادت امام صادق(ع) با ویژه برنامه «نواهنگ» با مخاطبان همراه و همدل می شود. «نواهنگ» با پخش ترانه های درخواستی مناسب این شب و پرداختن به موسیقی در فضایی آرام و صمیمی با مخاطبان هم نوا می شود. روز شنبه 15 اردیبهشت ویژه برنامه «سرگذشت» ساعت 8:15 راهی آنتن می شود. این برنامه به مناسبت شهادت امام صادق(ع) در جستجوی پاسخ این سوال راهی آنتن می شود كه «آیا جابربن حیان، پدر علم شیمی، كیمیاگری را از امام صادق آموخت؟». «شهر بهشت» ساعت 17 تقدیم مخاطبان می شود. این ویژه برنامه به مناسبت شهادت امام صادق(ع) با موضوع شهادت و مکتب تشیع در دین اسلام پخش خواهد شد. ویژه برنامه «هر طرف صدای تو» با شعار هر طرف روایتی از تو در سوگ شهادت امام صادق(ع) است. این ویژه برنامه ساعت 10 به صورت زنده تقدیم مخاطبان می شود.
«ساده و صمیمی» ساعت 18 با پخش دلگویه های مردمی با امام خود راهی آنتن می شود.

admin-c

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید