صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون و سریال و فرهنگی و هنری و هنرمندان : واکنش نویسنده سریال «همسایه‌ها» به اظهارات امین حیایی/ کمتر پروانه‌ای پریروز پیلگی خود را به‌یاد می‌آورد

واکنش نویسنده سریال «همسایه‌ها» به اظهارات امین حیایی/ کمتر پروانه‌ای پریروز پیلگی خود را به‌یاد می‌آورد

نویسنده مجموعه تلویزیونی «همسایه‌ها» به اظهارات اخیر امین حیایی که اعلام کرده بود سر صحنه این سریال متنی در اختیار بازیگران قرار نداشت پاسخ داد.

به گزارش «وقت سینما»، امین حیایی بازیگر شناخته شده سینما به تازگی در گفت‌وگویی اعلام کرده در سریال «همسایه‌ها» به دلیل نبود متن بازیگران این پروژه به‌صورت بداهه دیالوگ‌هایی را تمرین و بیان می‌کردند. همین امر واکنش حسین پاکدل نویسنده این سریال را در پی داشته و این نویسنده با انتشار متنی به نوعی صحبت‌های حیایی را تکذیب کرده است. پاکدل در همین زمینه نوشت: چندی پیش هنرمند ارزنده، امین حیایی گفت‌وگویی داشت با هوشنگ گلمکانی در آپارات. جایی از گپ رسید به خاطرات گذشته و اولین سری کارهای امین. طبعاً جهتِ صحبت کشید به سریال خاطره‌انگیز «همسایه‌ها». اثری درخور، با حضور هنرمندان نامدار و پیش‌کسوتِ دوران خودش، به تهیه‌کنندگی زنده‌یاد مجید اوجی با کارگردانی حسین لطیفی و به قلم بنده. تولیدِ نیمه دوم دهه هشتادِ شبکه سوم سیما که تاکنون به دفعات از شبکه‌های مختلف پخش شده است.

از اتفاق این مجموعه پله‌ای بود برای موفقیت‌های بعدی‌ این هنرمندِ آن زمان جوان. امین عزیز ضمن صحبت اشاره داشت به این‌که سر صحنه چون متن نداشتیم (صراحتاً گفت متن نداشتیم) برای نجات خودمان، دور هم جمع می‌شدیم و ضمن تمرین، هر کدام چیزهایی می‌گفتیم و ضبط می‌کردیم.

در برابر این جفای آشکار، مدتی صبر و سکوت کردم. خب مجید که دستش از دنیا کوتاه است. فکر کردم امین با تذکر دوستان دخیل، متوجه اشتباهش شده، اصلاح می‌کند یا کارگردان و دستیارش تذکری بدهند. ضمن آن‌که در این مدت چند تن از هنرمندان بنام آن مجموعه در دیدارها با شگفتی به این نکته و حرف امین اشاراتی کردند. لذا لازم شد از این طریق توضیح گذرایی بدهم.

اول این‌که چنین امری مطلقاً امکان نداشت. یک سریال، بخصوص در آن مقطع علاوه بر طرح کلی، باید تمام متن‌هایش به شبکه می‌رفت، در شورا خوانده و تصویب می‌شد و بعد تحت نظارت مشاور فیلم‌نامه و ناظر کیفی – که شبکه معرفی می‌کرد – تولید صورت می‌گرفت. طبیعی بود و هست در زمان ضبط هر سکانس، با حضور عوامل دخیل و از جمله نویسنده که در تمام دقایق حضور داشت، موارد پیشنهادی درجا نوشته و تحویل بازیگران می‌شد. باور دارم در مجموع، اگر در اثر هنری به‌ویژه آثار نمایشی، موفقیتی حاصل می‌آید، محصول همفکری و تلاش جمعی است.

این مطلب بهانه‌ای شد تا یادی کنم از دوستان هنرمندِ دخیلِ عروج کرده، از جمله نیکو خردمند، رضا ژیان، حسین پناهی، محسن قاضی‌مرادی، کیومرث ملک‌مطیعی، ثریا حکمت، جمشید اسماعیل‌خانی و… و خودِ مجید اوجی.

یادشان گرامی

توضیح: تصویر پایین توسط مسعود پاکدل به ثبت رسیده است.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید