صفحه اصلی > سینما : نشست فیلم «بهشت تبهکاران» برگزار شد/ مسعود جعفری‌جوزانی: بهترین کسی که می‌توانست نقش فروغ را بازی کند، دخترم سحر است

نشست فیلم «بهشت تبهکاران» برگزار شد/ مسعود جعفری‌جوزانی: بهترین کسی که می‌توانست نقش فروغ را بازی کند، دخترم سحر است

نشست خبری فیلم سینمایی «بهشت تبهکاران» شب گذشته (دوشنبه ۱۶ بهمن) در خانه رسانه برگزار شد. در این نشست، مسعود جعفری‌جوزانی (کارگردان)، علی قائم‌مقامی و فتح‌الله جعفری‌جوزانی (تهیه‌کنندگان)، مهدی حسینی‌وند (تدوین‌گر)، محمود موسوی‌نژاد (صداگذار)، آرش برومند (صدابردار)، امیرحسین آرمان، سحر جعفری‌جوزانی، رضا یزدانی، حسام منظور و بهنام تشکر از جمله بازیگران این فیلم حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، مسعود جعفری‌جوزانی گفت: به دنبال کیسی بودم که همیشگی باشد، در مورد ابن‌که آدم‌هایی که دفاع می‌کنند، چرا اعدام‌ می‌شوند؟ اما اگر قرار بود در مورد یک مسئله فیلم بسازیم، تبدیل به کلیشه فیلمسازی در حوزه قصاص می‌شد. در نهایت با دوستانم در انجمن حقوق‌شناسان مشورت کرده و تصمیم گرفتیم که یک مسئله ریشه‌ای را در تاریخ بررسی کردیم.

وی افزود: کتابی درباره کاراکتر اصلی فیلم؛ حسن جعفری نوشته شده که به طور قطعی ثابت کرده این فرد بی‌گناه است. اسم کتاب «بی‌گناهی که بر دار شد» است. این‌که این فرد قاتل نبوده و چون سیاسی و اهل قلم بوده، اعدامش کرده‌اند.

این‌ کارگردان تأکید کرد: البته این فیلم اقتباسی به حساب نمی‌آید؛ بلکه اثری پژوهشی است. زیرا من تمام پرونده‌ها و اسناد مربوطه را مطالعه کردم. «بهشت تبهکاران» درباره اهمیت استقلال قوه قضاییه است، چرا که در هر سرزمین و کشوری اگر قوه قضاییه مستقل نباشد، بهشت تبهکاران است و جهنم انسان.

وی ادامه داد: زندگی حسن جعفری به واقع فیلم است و من همواره دوست دارم در ژانرهای مختلف فیلم‌هایی بسازم که بتواند رد پایی از من و علایقم باشد. این قصه می‌تواند و قابلیت سریال شدن هم دارد.

سحر جعفری‌جوزانی نیز گفت: باعث افتخارم است که در فیلم‌های پدرم بازی کنم.

امیرحسین آرمان اظهار داشت: باعث خوش‌شانسی من بود که بازی در نقش حسن جعفری به من رسید. از لحظه لحظه بازی کردن این نقش در این فیلم لذت بردم و سعی کردم چیزی از شخصیت بسازم که واقعی باشد. من با برادرزاده و خانواده‌ این شخص صحبت‌های بسیاری کردم تا قصه را طبق واقعیت‌ها، روایت کنیم.

رضا یزدانی هم بیان کرد: من خواننده‌ای هستم که چند سالی‌ است بازیگری را هم تجربه می‌کنم. به واسطه چهره و صدایی که دارم، بیشتر نقش‌های منفی به من پیشنهاد می‌شود.

یزدانی افزود: زمانی که فیلمنامه را خواندم، از این نقش منفی بسیار خوشم آمد و نمی‌دانم که توانسته‌ام از پس آن برآیم یا خیر، اما باید بگویم مسعود جعفری‌جوزانی از آن دسته کارگردانانی است که بازیگرش را خوب هدایت می‌کند.

بهنام تشکر توضیح داد: باعث افتخار من است که در فیلم آقای جعفری‌جوزانی ایفای نقش کرده‌ام. لوکیشن دادگاهی که در تصویر تماشا کردید، واقعی است و در سال ۱۳۲۹ مراسم محاکمه حسن جعفری در همین دادگاه اجرا شده بود.

در ادامه نشست، مسعود جعفرجوزانی اظهار داشت: دوست ندارم کاراکترها به طور صد در صد مابه‌ازای بیرونی داشته باشند. باید بگویم که به‌طور شانسی تک تک بازیگران شبیه به کاراکترهای واقعی تاریخ درآمده‌اند.

حسام منظور نیز گفت: زمانی که اسم آقای جعفری‌جوزانی پشت کاری باشد، بازیگر بدون فکر کردن آن را انتخاب می‌کند. متأسفانه فیلم‌های تاریخی خیلی کمتر ساخته می‌شود. تجربه نشان داده مردم هم آثار تاریخی – ملی را بسیار دوست دارند و این آثار علاوه بر این‌که سینمایی است، پژوهشی هم هست.

در ادامه علی قائم‌مقامی گفت: «بهشت تبهکاران» از لحاظ پروداکشن پروژه سنگینی بود. چند روز قبل از شروع جشنواره فیلم فجر، با مدیران صحبت کردم که چند روزی برای رساندن نسخه نهایی صبر کنند، منتها گفتند قانون برای همه یکسان است و بلیت فروشی انجام شده است. به همین خاطر نسخه فیلم ما که روی پرده رفت، ناقص بود.

مسعود جعفری‌جوزانی تصریح کرد: نشان دادن فیلم خام و ناقص، کار بسیار خطایی است و چیزی نیست که بتوانیم توجهیش کنیم.

این کارگردان اضافه کرد: اگر کسی به خودش احترام می‌گذارد، کار اشتباهی نمی‌کند. همان‌طور که در طراحی صحنه و لباس فیلم‌ نگاه کردید، حتی رنگ کراوات هم با تحقیق و طراحی همراه بوده است.

مهدی حسینی‌وند نیز اظهار داشت: مسعود جعفری‌جوزانی استاد راهنمای پایان‌‌نامه من‌ بوده و کار کردن با ایشان بسیار سخت اما لذت‌بخش است.

محمود موسوی‌نژاد بیان داشت: همان‌طور که آقای حسینی‌وند اشاره کرد، کار کردن با آقای جعفری‌جوزانی سخت است و نظرات دقیقی می‌دهد؛ گویی که صداگذار حرفه‌ای است.

امیرحسین آرمان نیز گفت: تک تک تصاویری که در فیلم می‌بینید پشتش فکر است و ساعت‌ها درباره آن صحبت شده است. در کمتر فیلمی این میزان از دقت کارگردان را دیده‌ام.

در ادامه برنامه، آرش برومند گفت: از سال ۱۳۷۹ با فیلم «آژانس دوستی» وارد دفتر آقای جوزانی شدم. کار کردن با ایشان سخت است و گاهی هم انرژی زیادی به ما می‌دهد. خوشحال هستم که از دانشگاه سینمایی ایشان بهره برده‌ام.

کارگردان این فیلم تأکید کرد: تدوین فیلم اکنون کاملا و درست است و هیچ اصلاحیه‌ای در آن اعمال نمی‌شود.

وی تصریح کرد: سریال‌ها معمولا خطی هستند، اما در سینما خیلی نمی‌توانیم خطی نشان دهیم و پرش زمانی وجود دارد.

مسعود جعفری‌جوزانی ادامه داد: برای این فیلم در ابتدا پروانه تولید ندادند و پس از آن به دوران کرونا خوردیم. به دلیل این‌که ما دکورها را از قبل ساخته بودیم، باید حتما فیلم را تولید می‌کردیم.

وی تأکید کرد: بهترین کسی که می‌توانست نقش فروغ را بازی کند، دخترم سحر بوده است.

رضا یزدانی هم در پایان گفت: قطعا من یک خواننده هستم، اما بازیگری را هم دوست دارم.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید