صفحه اصلی > سینما : نشست خبری «دو روز دیرتر» برگزار شد/ یک دقیقه سکوت به احترام مهرجویی و همسرش

نشست خبری «دو روز دیرتر» برگزار شد/ یک دقیقه سکوت به احترام مهرجویی و همسرش

نشست رسانه‌ای فیلم «دو روز دیرتر» روز گذشته (۱۲ بهمن) در اولین روز از چهل و دومین دوره جشنواره فیلم فجر با حضور اصغر نعیمی کارگردان، محسن شیرازی تهیه‌کننده و محسن غلامی طراح صحنه در خانه جشنواره برگزار شد.

محسن شیرازی در ابتدای نشست عنوان کرد: نطفه فیلم ما تقریبا یک سال و نیم پیش شکل گرفت و ما حس کردیم این قصه را می‌توانیم در بستر طنز اجتماعی روایت کنیم.

در ادامه نیز اصغر نعیمی گفت: سال عجیبی بر سینمای ایران گذشت. سال گذشته موفقیت‌هایی در عرصه جذب مخاطب داشتیم و ضایعه بزرگ قتل آقای مهرجویی و همسر هنرمند ایشان را باعث تأسف ما بود. مایلم در اولین روز جشنواره ادای احترامی به روح این هنرمند بزرگ و تاریخ‌ساز سینما داشته باشیم و به همین علت خواهش می‌کنم به احترام آقای مهرجویی و همسرشان یک دقیقه سکوت کنیم.

وی ادامه داد: آن چیزی که همواره در فیلمسازی برای من مهم است یک مسیر تجربی اما در عرصه سینمای حرفه‌ای است. دنبال راهکارهایی هستم تا به صورت سالم با مردم ارتباط برقرار کنم. وقتی به فیلم‌هایم‌ نگاه می‌کنم وجوه افتراق زیادی با هم دارند، اما بر اساس تجربه به نظرم رسید که جامعه ما در شرایطی است که گونه کمدی رمانتیک در آن گم شده است. ما فیلم‌های اجتماعی خوبی داریم، از طرفی فیلم‌های کمدی مطلق داریم که موفق بوده‌اند، اما علاقه‌مندی شخصی من گونه کمدی رمانتیک است.

این کارگردان افزود: یکی از فیلم‌هایی که من دوستش دارم فیلم‌ «بی‌وفا» بود که حس شیرینی داشت. در «دو روز دیرتر» هم سعی کردم ضمن حفظ این موضوع زمینه‌های اجتماعی را هم‌ به قصه اضافه کنم. برای من پرداختن به مسائل خانواده‌های متوسط بدون چیزی که به آن سیا‌‌ه‌نمایی می‌گویند، اهمیت دارد. در نهایت امیدوارم موفق بوده باشیم که به خوبی دو جوان را در جامعه امروزی به تصویر بکشیم.

محسن غلامی نیز در ادامه این نشست بیان کرد: مقوله صحنه و طراحی صحنه همیشه برای تولید و تهیه‌کننده بار مالی کم و زیادی دارد. با توجه به شرایط اقتصادی، تهیه کردن یک فیلم با تعدد لوکیشن انصافا برای تهیه‌کننده که از منابع مالی ایشان هم اطلاع داشتیم، سخت بود.

وی افزود: در این فیلم باید حواسمان به فضاسازی، رضایت کارگردان و فیلمبردار بود. باید همه این فاکتورها را جمع‌بندی می‌کردیم تا طراحی صحنه فضایی را ایجاد کند که فضاسازی درستی داشته باشد. تقریبا همه لوکیشن‌های ما مخروبه و خالی بودند و ما از پایه همه چیز را تعمیر کردیم.

خبرنگار صورمدیا درباره عدم حضور بازیگران در نشست خبری فیلم پرسید و نعیمی پاسخ داد: من حامل سلام بازیگران اصلی و عوامل دیگر فیلم هستم و قهری با جشنواره اتفاق نیفتاده است. سینا مهراد، پردیس احمدیه و مدیر فیلمبرداری ما در خارج از کشور هستند. تدوین‌گر هم به دلیل ضرورت آماده کردن یکی از فیلم‌های جشنواره مشغول هستند. فرهاد آییش هم اجرای تئاتر داشتند و ساعتی در خدمتشان بودیم و ناگزیر خانه جشنواره را ترک کردند.

این کارگردان ادامه داد: این را هم بگویم که مشکلات و بحران‌های اقتصادی در تصمیم‌گیری زوج‌ها حتی برای ازدواج و به دنیا آوردن فرزند بسیار تأثیرگذار است. در جریان تحقیقاتی که برای این فیلم داشتم، این دغدغه را میان زوج‌ها متوجه شدم و سعی کردیم این موضوع را به درستی در فیلم بازتاب دهیم.

خبرنکار سلام سینما درباره سرگردان بودن فیلم میان درام و کمدی پرسید و نعیمی پاسخ داد: این مسأله نوعی ژانر مشخص است و رفت و برگشت میان لحظه‌های شیرین و درام از مختصات این ژانر است. از آن‌جایی که خودم دلبسته ژانر و سینمای کلاسیک هستم، سعی کردم این قواعد را رعایت کنم.

خبرنگار خبرگزاری دفاع مقدس درباره حمایت بنیاد روایت فتح از این فیلم و این‌که آیا تأثیری بر قصه داشته است یا نه پرسید. محسن شیرازی در پاسخ به این سوال بیان کرد: حمایت بنیاد از فیلم به اعتقاد من نشان دهنده یک عزم جدی برای پرداختن به چالش‌های اجتماعی با رویکرد کاهش هزینه‌های اجتماعی است. حتما این فیلمنامه به چالش‌هایی پرداخته که از نظر آن‌ها قابل سرمایه‌گذاری بوده است و از آن‌جایی که اطلاع داریم حمایت بنیاد از آثار سینمایی با جدیت ادامه دارد.

خبرنگار خبرگزاری میزان پرسید آیا این فیلم به نهادهای حمایت‌کننده ارتباط دارد و آیا اصلا این نهادها فیلم را دیده‌اند؟ امیدواریم چنین فیلم‌هایی در جشنواره حضور نداشته باشند و اصغر نعیمی در پاسخ وی توضیح داد: نظر ایشان محترم است. روایت فتح کار جالبی کرده که وارد این عرصه شده است. چه چیزی زیباتر از این‌که فیلمی ساخته شود تا مسائل جوانان را مطرح و با مخاطب عام ارتباط برقرار کند. من فیلمساز بودجه‌خوار نیستم. وقتی فیلم می‌سازم فکر می‌کنم این فیلم‌ با مردم ارتباط برقرار کند. ما قرار گذاشتیم تا فیلمی بسازیم تا حداقل بودجه‌ای که برایش صرف شده از بین نرود. به نظر من روایت فتح کار شجاعانه‌ای انجام داده است و باید این محافظه‌کاری کنار گذاشته شود. چرا باید در نهادها فیلم‌هایی بسازیم که در اکران و با مردم ارتباطی نداشته باشند و بعد به آن‌ها فیلم ارزشی بگوییم. ارزش در ارتباط برقرار کردن با مردم است.

خبرنکار خبرگزاری دانشجو پرسید که محتوای این فیلم قابل تماشا با خانواده نیست و آیا به نظر شما این فیلم پرفروش می‌شود؟ نعیمی نیز در پاسخ به این سوال گفت: ما وقتی فیلم می‌سازیم با گستره‌ای از مخاطبان مواجه هستیم. من این فیلم را در نسخه اولیه و نهایی به دلیل تعهدی که به سلامت فیلم داشتم با گروه‌های مختلفی آن را تماشا کردم. من از هیچ‌کدام بازتاب منفی نگرفتم‌. صمیمانه می‌گویم یک شوخی در فیلم بود که ما نسبت به آن مشکوک بودیم. به رغم این‌که خودم خیلی آن صحنه را دوست داشم، اما برای حفظ حرمت سرمایه‌گذار و خودم، آن شوخی را از فیلم درآوردم. دوست ندارم به هر قیمتی مخاطب جذب کنم و من فیلم خنده‌دار نساختم که فقط مخاطب را بخندانم.

نعیمی افزود: معمولا فیلم‌های من در نمایش عمومی موفق بوده‌اند، اما امروز در شرایطی هستیم که موفقیت فیلم صرفا بسته به خود فیلم نیست. پروسه اکران بسیار پیچیده است. اگر شرایط مناسب برای این فیلم فراهم‌ شود قطعا با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند زیرا با دل و صمیمیت ساخته شده است، مگر این‌که سنگ از آسمان ببارد.

خبرنکار خبرگزاری فارس درباره شعار فرزند‌آوری در این فیلم و این‌که این فیلم بیشتر بر ضد فرزندآوری است و شوخی جنسی داشته است، پرسید و نعیمی پاسخ داد: این فیلم شوخی جنسی نداشت. آیا می‌پسندید من فیلمی بسازم و بگویم بدون توجه به ملزومات بروند بچه‌دار شوند؟ خانواده‌ها اکنون نگران هستند و فیلم درباره همین نگرانی‌ها و موضوعات حرف می‌زند. آیا شما که این‌جا هستید با مسائل این فیلم‌ مخالف هستید؟ فیلم می‌گوید زندگی ما با مسکن‌ها آرام می‌شوند. این فیلم درباره ترسی صحبت می‌کند که در وجود یک زوج هست و باعث می‌شود که زندگی عاشقانه آن‌ها دستخوش تغییراتی شود. همه ما نگران این موضوعات هستیم.

محسن شیرازی نیز گفت: پروژه روابط عمومی دارد و متریال تبلیغاتی فیلم مشخص است. ما شعار فرزندآوری نداده‌ایم و به نظرم این ماجرا و سوالات به فیلم ارتباط ندارد.

خبرنگار خبرگزاری آنا پرسید که فکر می‌کنید چند درصد از جوانان کشور با این فیلم به فرزندآوری ترغیب می‌شوند؟ مدیران بنیاد فارابی و روایت فتح با توجه به بیانات مقام معظم رهبری آیا می‌توانند این فیلم را بدون سانسور در محضر ایشان اکران خصوصی کنند؟ اصغر نعیمی در پاسخ به این پرسش بیان کرد: این فیلم درباره اشاره به موانع فرزندآوری است. این فیلم را هر مقام‌ مسئولی باید ببیند و با افتخار این فیلم را به آن‌ها نشان می‌دهم.

محسن شیرازی نیز در پاسخ به این سوال گفت: حتما با افتخار این کار را می‌کنیم اگر امکانش فراهم شود.

اصغر نعیمی در پایان گفت: تعدادی از عوامل این فیلم اکنون بالای سن نیستند و من از عواملی هم که این‌جا تشریف ندارند، تشکر می‌کنم.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید