صفحه اصلی > سینما : نشست خبری «احمد» برگزار شد/ کارگردان پروژه: نمایش حضور شهید احمد کاظمی در زلزله بم و فعالیت ایشان نیاز امروز ماست

نشست خبری «احمد» برگزار شد/ کارگردان پروژه: نمایش حضور شهید احمد کاظمی در زلزله بم و فعالیت ایشان نیاز امروز ماست

نشست خبری فیلم «احمد» در سانس اول، آخرین روز جشنواره فیلم فجر برگزار شد. در این نشست امیرعباس ربیعی نویسنده و کارگردان، حبیب والی‌نژاد تهیه‌کننده، رضا محبی نوری نویسنده، تینو صالحی، توماج دانش بهزادی، ساره رشیدی بازیگران، حسین قورچیان صداگذار، طاهر پیشوایی صدابردار، نیاز حمیدی طراح لباس، حمید نجفی‌راد تدوین‌گر، محمد برادران جلوه‌های ویژه بصری، مسعود سخاوت‌دوست آهنگساز و مرتضی کهزادی طراح گریم حضور داشتند.
در ابتدای نشست تینو صالحی گفت: این نقش چالش بزرگی برای من بود. در شروع کار آقای ربیعی کمک کردند و اطلاعاتی را در اختیار من گذاشتند. با هم بررسی کردیم و تمرین‌های طولانی و خوبی داشتیم تا بتوانیم نقش را آماده کنیم. از توماج هم تشکر می‌کنم. یکی از سخت‌ترین کارها مسئولیت این نقش بود. سخت از این نظر که به عنوان نقش اصلی فیلم و چنین کاراکتری حضور داشتم. ۲۰ سال است که در تئاتر کار می‌کنم و باید جوابگوی افرادی می‌بودم که من را می‌شناختند.
امیرعباس ربیعی درباره ساخت این فیلم توضیح داد: مدتی پیش شروع به مطالعه پیرامون شهید احمد کاظمی کردم و در پژوهش‌ها به صفحه‌ای برخوردم که درباره حضور این شهید در بم و فعالیت ایشان نوشته بود. از همان‌جا قلاب من روی این داستان گیر کرد. زیرا احساس کردم این قصه نیاز امروز ماست. به واقع احمد کاظمی مدیر تراز جمهوری اسلامی است.
رضا محبی‌نوری نیز گفت: آقای ربیعی حدود هشت ماه پژوهش را انجام داده بود و پس از گفت‌وگوهای بسیار، نوشتن این پروژه نصیب من شد. احمد کاظمی از ۲۱ سالگی لشکر تأسیس کرده و تا پایان عمرش سراسر درخشندگی دیده می‌شود.
وی افزود: بارها و بارها با کمک بسیاری از عزیزان از جمله هادی مقدم‌دوست کار را بازنویسی کردیم. پرتره «احمد» داستان واقعی است و حرف‌هایی جدی و قابل تأمل در آن زده شده است. تلاش کردیم داستان بگویم و کاراکتری را خلق کنیم که مردم آن را بپذیرند و دوست داشته باشند.

این نویسنده بیان کرد: در فرایند فیلمنامه، باید بیش از ۷۰ درصد به شخصیت‌پردازی تمرکز کنیم. «احمد» درباره قصه تلخ زلزله بم است و ما باید وجوه شهید کاظمی مانند مردم‌داری، هیبت، مهربانی و… را در این فیلم نشان می‌دادیم. درست است که نمی‌توان تمامی ابعاد شخصیتی این شهید را نشان دهیم؛ اما تلاش کردیم تا حدودی بخش‌هایی از هیبت و عطوفت ایشان را بازنمایی کنیم.

توماج دانش‌بهزادی درباره تجربه بازی در این فیلم‌ گفت: امیدوارم همیشه آزاد و آباد و شاد باشید. این چند ماه در خدمت یک گروه درخشان‌ از کوچک گرفته تا بزرگ بودیم و از همه‌شان تشکر می‌کنم. اگر همدلی و همراهی و تلاش این دوستان نبود، این پروژه سخت به ثمر نمی‌رسید.
وی اضافه کرد: تینو صالحی را ۲۳ سال است می‌شناسم و حضورش به عنوان کاراکتر شهید کاظمی دل من را قرص کرد تا بتوانم‌ کار خودم را انجام‌ دهم. حدود چهار ماه تمرین فشرده داشتیم و این خاصیت آثار امیرعباس ربیعی است. نقشی که در این فیلم بازی کردم، بسیار دشوار بود.

ساره رشیدی نیز خاطر نشان کرد: من تلاش کردم با لهجه بمی در فیلم صحبت کنم، اما این لهجه به قدری سخت بود که کارگردان گفت این لهجه را فعلا کنار بگذاریم و به همین دلیل این کاراکتر لهجه بمی ندارد. با این حال من لهجه بمی را دوست دارم و بسیار آهنگ زیبایی دارد.
وی ادامه داد: من از ۱۵ سالگی کار تئاتر کردم و اولین کار تصویر من نیز یک سریال برای شبکه فارس بود که البته به پخش نرسید. من می‌خواهم کم‌کم تمامی ژانرها را بازی و تجربه کنم. خوشحالم که آقای ربیعی به اعتماد کردند و نقش جدی‌ به من دادند و امیدوارم به همه بازیگران کمدی اعتماد شود.


حمید نجفی‌راد بیان کرد: کمترین‌ کاری که در این پروژه کردم، بخش تدوین بوده است. زیرا در پروژه «احمد» ۸۰ نفر تلاش کردند و این اثر هنوز برای من تمام نشده و دوست داشتم باز هم ادامه پیدا کند. از نظرم ما باید قطعا استراحتی به خودمان بدهیم و کمی از زمان فیلم را کم کنیم.
در ادامه مسعود سخاوت‌دوست بیان کرد: کرمان سرزمین مادری من است و هنگام زلزله بم در کرمان دانشجو بودم و باید بگویم این حادثه دلخراش شبیه قیامت بود. لحظه‌ای چشم ما خشک نمی‌شود و به قامت اشک می‌ریختیم. پیش از این، بخشی از آن اتمسفر را در فیلم «شیار ۱۴۳» تجلی بخشیدم و حدود هفت سال بعد با «احمد» به آن حال و هوا بازگشتم.


حسین قورچیان در بخش دیگری از این نشست گفت: همزمان ما سعی می‌کردیم کارهای فنی را انجام دهیم و هم با زمان محدودی که داشتیم، مراقب بودیم چیزی کم نگذاریم. فیلم‌های جنگی امسال در جشنواره زیاد است و امیدوارم فیلم ما در این بین گم نشود. البته متأسفانه در سالن برج میلاد صداها مشکل دارد و باعث می‌شود تأثیرگذاری فضای فیلم‌ کمتر شود.
طاهر پیشوایی نیز بیان کرد: فیلم پر از شلوغی و تنش‌های دیالوگی بود. زمانی که فیلمنامه را خواندم، برایم پر از قصه بود‌.

تمام روایت «احمد» بر اساس حس بازیگران است. حتی حساسیت‌های کارگردان در زمینه صدابرداری بسیار بود و برای او میکروفنی تهیه کردیم که خواننده‌ها روی سن از آن استفاده می‌کنند تا صداها را خوب بشنوند.
در ادامه امیرعباس ربیعی ادامه داد: پلان‌های ویژوال و تکنیک‌های جلوه‌های ویژه بصری این کار در حدی بود که مخاطب اصلا متوجه آن نخواهد شد. بخشی از پلان‌های ما تماما سی‌جی است و خواهش می‌کنم محمد برادران توضیحی در این باره بدهد.
محمد برادران نیز بیان کرد: با توجه به محدودیت زمانی که داریم، همین که تماشاگران فیلم را پسندیده باشند، برای ما کافی است.

نیاز حمیدی بیان کرد: «احمد» پروژه سختی بود که هشت ماه تولید آن زمان برد و ممنون هستیم که فیلم را تماشا کردید.
در بخش دیگر مرتضی کهزادی گفت: ۱۴ نفر از بازیگران مختلف را برای نقش شهید احمد کاظمی تست گریم زدیم، اما مورد قبول کارگردان نبودند. در نهایت با افتخار در کنار تینو صالحی عزیز بودیم. طی ۲۰ سالی که در این فضا فعالیت می‌کنم صادقانه می‌گویم که «احمد» سخت‌ترین آن بود. دست تک تک عوامل و همراهان خود را می‌بوسم.


در پایان این نشست حبیب والی‌نژاد گفت: از تک تک عوامل تشکر می‌کنم که برای این پروژه تلاش کردند. برای چنین پروژه دشواری برخی ارگان‌ها پای کار آمدند. حوزه هنری در طول این پروژه کنار ما بود و در کنار آن، سازمان فرهنگی – هنری شهرداری تهران هم بسیار از ما پشتیبانی کرده‌اند.
وی افزود: امروزه خدمت به مردم ایران را وظیفه خودم می‌دانم. در این‌ فیلم‌ها داریم از بزرگانی یاد می‌کنیم که برای مردم جنگیده‌اند. یکی از دوستان شهید احمد کاظمی خواب او را دیده بود که گفته بود «بم من را نجات داد.» بم یعنی خدمت به مردم.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید