صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون و فرهنگی و هنری : مدیر کل هنرهای نمایشی و مدیر رادیو نمایش مطرح کرد: قطار تحول رادیو در ایام نوروز با «گپ شب» به تقاطع مجازی رسانه ها می رسد

مدیر کل هنرهای نمایشی و مدیر رادیو نمایش مطرح کرد: قطار تحول رادیو در ایام نوروز با «گپ شب» به تقاطع مجازی رسانه ها می رسد

مدیر کل هنرهای نمایشی و مدیر رادیو نمایش توضیحاتی درباره تعامل رادیو با تلویزیون و دیگر معاونت های صدا و سیما توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش رسیده، محسن سوهانی، مدیر کل هنرهای نمایشی و مدیر رادیو نمایش در پاسخ به این سوال که در گذشته رادیو با تلویزیون و دیگر معاونت های صدا و سیما تعامل قابل توجهی نداشته، اما در چند سال اخیر شاهد اتفاقاتی در این حوزه هستیم که نمونه آن تعامل رادیو نمایش با شبکه نسیم در برنامه هایی چون نمای رادیو بوده، درباره ادامه این رویکرد می گوید: فضا و سپهر رسانه ای امروز متحول شده و عصر رسانه های سنتی و منحصر به خود تمام شده است. با ظهور فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و تغییر زمین و قواعد بازی، ساختار برنامه ها نیز تغییر کرده و به سمت قواعد عصر دیجیتال حرکت کرده است که در آن قدرت مخاطب از مصرف کننده منفعل به کاربر فعال تغییر کرده و به شدت رقابتی است. در چنین شرایطی دیگر مدل های ارتباطی یک سویه جواب نمی دهد. بنابراین رسانه برای حفظ مخاطب باید متناسب با شرایط زیست بوم متحول شود، چرا که خصوصا نسل امروز و فردا که به «Z» (به معنی زومر یا بومی دیجیتال) و در ادامه «آلفا» شهره هستند با رسانه های تعاملی وب محور و شبکه های اجتماعی رشد و پرورش یافته اند و ذائقه و سبک مصرف رسانه ای خاص خود را دارند.
وی ادامه می دهد: در چنین عصری که از فلسفه اش به «جهان شبکه ای» تعبیر می شود، حتی مدل حکمرانی و مدیریت نیز در جهان شبکه ای شده است. نمونه اش مدل های خاص مدیریت در خانه های خلاق و نوآوری. با این حال رادیو همچنان می تواند با ویژگی‌های خاص و متمایزش قلب تپنده رسانه باشد. رادیو سال ها قبل از این که بستر وب و اینترنت به وجود بیاید اولین رسانه تعاملی بوده است، به خصوص نمایش رادیویی چرا که مخاطب نمایش رادیویی خود یک کارگردان بالفعل است که در ذهن خود تصویرسازی می‌کند، بازیگر انتخاب می‌کند، طراحی صحنه و لباس و دکور انجام می دهد و دنیایی را مجسم می‌کند که در تلویزیون و رسانه‌های دیداری بر عهده کارگردان است. این امکان خاص خیال انگیز باعث می‌شود که رادیو و نمایش رادیویی ظرفیت های خاص و استثنایی داشته باشد که رقیبی نتواند جایش را بگیرد. اما وقتی از رسانه صحبت می‌کنیم این یک مفهوم کلان است و باید بپذیریم که در عصر حاضر و معادلات رسانه ای امروز حتی عصر تلویزیون هم به سر آمده. این عصر اصطلاحا عصر رسانه های متقاطع (cross media) تلقی می‌شود. یعنی رسانه‌ها باید هم افزایی بکنند، در تعامل اثرگذارتر با مخاطب پیش بروند و رادیو هم غیر از این نیست. البته در معاونت صدا این سیاست تحت عنوان رسانه خلاق صدا پایه به جد دنبال می‌شود. در این باره می توان به شکلی از رسانه صدا پایه مانند ویدئوکست ها و پادکست ها در دنیا اشاره کرد که طرفداران پر و پا قرص خودش را دارد. در واقع مدل رسانه ای امروز روزآمد، تعاملی، هم افزا و یک تیر با چند نشان شده. ما هم متناسب با بودجه رادیو و امکانات موجود وارد این عرصه شده ایم و جدیدترین اثرمان در این مسیر با همکاری مشترک تلویزیون سپهر معاونت فضای مجازی صدا و سیما به تولید رسیده که قرار است منتخبی از قسمت هایش از شبکه نسیم سیما نیز به روی آنتن برود.
مدیر رادیو نمایش تأکید می کند: یکی از همکاران خوشفکر و خلاق ما به نام میثم کریمی، طرح برنامه «گپ شب» را در این بستر و در قالب ویدئوکست ارائه کرد که ایده پردازی و اجرا برای خودش است و در مدیریت فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش تولید می شود. ضمن گفت و گویی که با آقای مصطفی موسوی مدیر شبکه سپهر معاونت فضای مجازی سازمان داشتیم قرار شد کار را ضمن همکاری مشترک به تولید برسانیم. روال پخش به این گونه خواهد بود که علاوه بر پخش صوتی از رادیو نمایش، پخش تصویری از تلویزیون اینترنتی سپهر و تلوبیون و سایت رادیو نمایش، منتخبی از قسمت ها از شبکه نسیم سیما، به صورت پادکست و ویدئوکست در بستر شبکه های اجتماعی و رسانه های وب محور مختلف نیز بارگذاری شود. این یعنی هم افزایی روزآمد و یک تیر با ظرفیت تمام نشان های موجود.
وی در پایان گفت: این برنامه در طول سال و پس از پایان فصل اول با همین روند پخش، به صورت هفتگی ادامه خواهد داشت.

admin-c

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید