صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون : صدای ساز «کوسه گلین» در «فرهنگ مردم»

صدای ساز «کوسه گلین» در «فرهنگ مردم»

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه 25 اسفند، از فرهنگ استقبال از نوروز می گوید.

به گزارش رسیده، زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان كرد: آئین‌های نوروزی در سراسر ایران برگرفته از باورها و اعتقادات ملی و مذهبی ایرانیان است و ریشه در هویت‌ فرهنگی ما دارد و مردمان پایتخت تمدن ایران زمین با قدمتی دیرینه و کهن، برای زنده نگه‌داشتن این سنت‌ها، نوروز را بهتر از همیشه در گذر زمان حفظ کرده‌اند.
وی ادامه داد: آن‌گاه که نیمه‌های اسفند از راه می‌رسد و عمو نوروز آن کوله پُر از بارش را روی دوشش می‌گذارد و به راه می‌افتد، درختان تکانی به خود می‌دهند تا برای جوانه زدن آماده شوند، رسم و رسوم نوروزی هم سروکله‌شان پیدا می‌شود، زنان و دختران همدانی خود را برای خانه‌تکانی آماده می‌کنند و به رسم قدیم، سیاهی‌ها و غبارها را دور می‌ریزند و پاکی و صفا را با نو شدن سال وارد زندگی و حیات دوباره خود می‌کنند.

این تهیه کننده رادیویی گفت: استان همدان با گنجینه‌ای مملو از آداب و سنت‌های کهن با بیش از سه هزار سال قدمت، نسل به نسل خاستگاه نمایش «کوسه گلین» یا «کوسه برنشین» بوده تا به نسل حاضر رسیده و با آمدن بهار و رفتن سرمای زمستان که دیگر استخوان سوز نیست، بازیگران کوسه گلین در مدح رسیدن بهاری دوباره شعر بخوانند.

میرزایی گفت: در این آیین که از چند روز مانده به نوروز آغاز می‌شود، یک نفر با سر و صورت سیاه شده، پوستین وارونه بر تن، کلاه بوقی بر سر و زنگوله به پا، با هیبتی عجیب در نقش «کوسه» که نماد عدم زایش است با ساز و دهل وارد روستا می‌شود و پای‌کوبان و ساز زنان، آمدن بهار را به روستاییان نوید می‌دهد.

«فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدابرداری مریم حق‌نظری و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت ۲۱:۳۰ از رادیو ایران پخش می شود.

admin-c

اخبار مرتبط

امیرحسین مدرس راوی برنامه «روایتی از یک بیعت» شد

رادیو اقتصاد در ویژه برنامه «روایتی از یک بیعت»، خرده روایت هایی…

شیرخوارگان حسینی روی موج رادیو/ به یاد شش ماهه بلند بالای کربلا در رادیو

همایش شیرخوارگان حسینی در نخستین جمعه ماه محرم در سراسر کشور برگزار…

۱۴۰۳/۰۴/۲۰ ۲۰:۱۲

خدمتی دیگر برای اصحاب فرهنگ و هنر/ درخواست‌های بیمه تأمین اجتماعی اعضای صندوق اعتباری هنر برخط شد

مديرعامل صندوق اعتباری از برخط شدن ارائه درخواست‌های بيمه تأمين اجتماعی اعضای…

دیدگاهتان را بنویسید