صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون : صدای خروش مردم ایران روی موج رادیو

صدای خروش مردم ایران روی موج رادیو

به مناسبت روز قدس رادیو برنامه های مختلفی را تهیه و تولید کرده است.

به گزارش رسیده، امروز مردم در راهپیمایی پرشکوه روز قدس حضوری حماسی داشتند و بزرگترها همراه با فرزندان‌شان راهی خیابان‌ها شدند تا با صدای بلند حمایت‌شان را از مردم فلسطین اعلام کنند و شبکه‌های رادیویی در راهپیمایی روز قدس، تمام قد در میدان حاضر شدند تا با تهیه و پخش ویژه برنامه‌های متنوع از ایستگاه‌های رادیویی و ساختمان پخش، انعکاس دهنده فریاد بلند مردم ایران و موج همدلی شان با آرمان فلسطین و قدس شریف باشند. در این گزارش به جزئیات برنامه‌های رادیویی پرداخت کرده‌ایم.

ایرانیاران همراه مردم
با شروع راهپیمایی گزارشگران رادیو ایران، عباس سنجری و علی رشیدی به سراغ مردم شرکت کننده در راهپیمایی روز قدس رفتند و صحبت های آن ها را انعکاس دادند و همزمان با تشییع جنازه پیکر شهدای حادثه توریستی اخیر در سوریه، گزارش لحظه به لحظه ارائه کردند. قنادباشی کارشناس مسایل سیاسی در روز بیداری رادیو ایران ضمن تشکر از پویش دلنامه رادیو ایران (دلگویه های مادران و کودکان ایران با محوریت همدردی با کودکان مادران غزه) از اهمیت راهپیمایی روز قدس گفت. وی امسال را پلکان رسیدن از طوفان الاقصی به طوفان الاحرار و نجات دنیا از لکه پلید صهیونیست دانست و گفت که روز قدس، روز شناختن یک باید است، بایدی که بر دوش همه ما سنگینی می کند؛ باید  در برابر اسرائیل ایستادگی کرد. احمد قیومی فرماندار تهران در گفت و گو با ویژه برنامه «روز بیداری» گفت که روز قدس امسال متفاوت تر از سال های پیش است هم به دلیل طوفان القصی و هم به دلیل شهادت سرداران رشید اسلام در دمشق. احسان موحدیان کارشناس مسائل بین الملل  در برنامه «روز بیداری تاکید کرد رئیس جمهور ترکیه، این روز‌ها در حالی نسبت به حملات هوایی اسرائیل به غزه انتقاد می‌کند که خود، یکی از تأمین‌کنندگان اصلی سوخت جت‌های جنگی رژیم صهیونیستی به حساب می‌آید. همکاری جمهوری آذربایجان و ترکیه با رژیم صهیونیستی باید اطلاع رسانی شود. همچنین پخش گزارش‌های ارسالی گزارشگران رادیو ایران در مسیرهای راهپیمایی و ایرانیاران از سراسر کشور است.

صدای فلسطین قهرمان
رادیو فرهنگ با شروع راهپیمایی با برنامه «فلسطین قهرمان» روایتگر صدای مردم در حماسه پرشور راهپیمایی شد. مهمان حضوری برنامه سردار امامقلی معاون ستاد پشتیبانی نیروی قدس بود. وی گفت که همه تلاش رژیم صهیونیستی حفظ امنیت در اسرائیل اشغالی و عوامل بازدارانده بوده، اما امروز با طوفان الاقصی و دیگر حرکت های گروه مقاومت از حفظ امنیت هم عاجز شده و درگیری به داخل کشیده شده است. حسن عبدلیان پور، رییس مرکز وکلا در گفت و گو با این شبکه اعلام کرد که حقوقدانان هرگز در برابر جنایات رژیم صهیونیستی سکوت نمی کنند. از ویژگی های این برنامه، ارائه گزارش برای حضور دهه نودی ها در راهپیمایی بود. این شبکه گزارش ویژه ای از خوزستان روانه آنتن کرد که با اقبال مردم رو به رو شد. رادیو فرهنگ در فواصل برنامه با استان های مختلف ارتباط تلفنی برقرار کرد و از حال و هوای حضور حماسی مردم در روز قدس بیان کرد.

انعکاس دهنده حرف مردم و مسئولان
گزارشگران رادیو تهران با استقرار در محل برگزاری راهپیمایی با مردم و مسئولانی که در این مراسم حضور داشتند، گفت و گو کردند و صدای آنها از ویژه برنامه «تا رهایی» روانه آنتن شد. حجت الاسلام سیدمحسن محمودی، معاون شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در گفت و گو با  ویژه برنامه «تا رهایی» درباره مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه گفت. حسین کاشانی پور، کارشناس مسایل سیاسی و بین الملل در گفت و گو با برنامه تاکید کرد که به موقع کار انجام دادن خیلی خوب است، این راهپیمایی ها برای این که مردم در یک امر انسانی شرکت کنند تا نقطه امیدی برای مردم فلسطین باشد، صحنه رویاروی حق علیه باطل است. حسین کنعانی مقدم کارشناس سیاسی تاکید کرد که وظیفه ما در این شرایط فراتر ار از بحث انسانیت است از نگاه فرهنگ عاشورایی غزه الان کربلاست. محمد اسلامی معاون ریاست جمهوری و رئیس انرژی اتمی گفت خدا را شاکریم که مردم مسیر راه گم نکردند. دین ما علیه ظلم است مردم ما پیرو دین و حق هستند. امسال وجهه رژیم صهیونیستی اسرائیل برای همه جهانیان مشخص شده است. در بخشی از برنامه گزارشگر شهرستان قرچک از حال و هوای مردم گزارش کرد که حضور پرشوری داشتند. یکی از گزارش های شاخص رادیو تهران با خانواده ای اختصاص داشت که با نوزاد سه ماهه شان آمده اند. صحبت های این خانواده مورد توجه شنوندگان قرار گرفت.

ایران؛ پرچمدار حمایت از فلسطین
رادیو اقتصاد با برنامه «قبله اول» از ابتدای راهپیمایی همصدای مردم بود و گزارشگران مراکز در فواصل این برنامه از حال و هوای شهرشان و حضور حماسی مردم گفتند. در این برنامه حجت الاسلام و المسلمین محسن محمودی، رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با تاکید بر به استقامت شش ماهه مردم فلسطین در برابر صهیونیست ها گفت: شهادت مستشاران توسط رژیم اشغالگر قدس، انگیزه مضاعفی برای دفاع از فلسطین و محکومیت اسرائیل ایجاد کرد. دولت‌ها و حاکمان وابسته در مواضع سیاسی خود نسبت به رژیم صهیونیستی عقب نشینی کرده اند. سردار رمضان شریف رییس ستاد مرکزی انتفاضه و قدس هم در این برنامه گفت جمهوری اسلامی پرچمدار حمایت از آرمان فلسطین در ۴۵ سال گذشته بوده و امسال در بیش از ۲۰۰۰ نقطه کشور شاهد حضور ملت غیور ایران در روز قدس هستیم. سیدمجتبی ابطحی، دبیر کل کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین گفت که قرنهاست منتظر جهانی سراسر عدالت هستیم؛ امروز این جهان در حال شکل گیری است. کامران غضنفری، منتخب مردم تهران در مجلس دوازدهم تاکید کرد که تعطیل شدن بندر ایلات با نقش بارز انصارالله یمن،  یکی از اقدامات موثر برای اعمال فشار اقتصادی بر رژیم اشغالگر قدس است‌. دکتر سید محمد مرندی تحلیلگر سیاسی اظهار کرد: اشتباه بزرگ رژیم غاصب اسرائیل دست کم گرفتن جریان مقاومت و ظرفیت های بلند مدت آن ها در غزه بود. امیرحسین ثابتی منفرد منتخب مردم تهران در مجلس دوازدهم اعلام کرد که قدرت نرم ما و استمرار در مبارزه است که صهیونیست ها را در افکار عمومی و فضای تبلیغاتی تضعیف کرده است.

گزارش تشییع شهدای ایران
آتناسادات محمد پناه گزارشگر ویژه برنامه «رادیو حنظله، همقدم» رادیو نمایش از مراسم تشییع پیکر شهدای کنسولگری ایران در سوریه گزارش داد که با حضور گسترده مردم در میدان فردوسی تهران انجام شد. مهدی شکیبایی رئیس فرهنگسرای رسانه بیان کرد که این راهپیمایی و حضور مردم می تواند فشار بین المللی بر رژیم صهیونیستی بیشتر کند و بر معادلات میدان اثر گذارد. دکتر افسانه خسروی کارشناسان فلسطین و مسائل غرب آسیا در این برنامه توضیح داد که در حقوق بین الملل قاعده ای داریم که در همه کشورهای جهان پذیرفته شده است و آن این است که اگر قرار باشد دولتی موجودیت پیدا کند باید چهار ویژگی داشته باشد که شامل جمعیت، سرزمین، حکومت و حاکمیت است و با این تعریف اسراییل با حضور اقلیت شش درصدی قابل تایید حقوق جامعه بین‌المللی نیست. دکتر فواد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل و استاد دانشگاه گفت که کاری که آمریکایی‌ها با سرخ پوستان و اسرائیلی ها با فلسطینی ها کردند هیچ فرقی با هم ندارند و در نهایت سیاست هر دوی این کشورها یکی است.

برپایی پویش «سهم تو و من» در رادیو سلامت
ویژه برنامه «فلسطین جهان را ببخش» از رادیو سلامت با پریایی پویش «سهم تو و من» از ابتدای شروع راهپیمایی، انعکاس دهنده صدای مردم در روز قدس بود. در این پویش از مردم خواسته شد در یک جمله بگویند آزادگی را در حمایت از مردم فلسطین چطور تعریف می کنید؟ و سهم تو و من در آزاده زیستن چیست؟ و چگونه از مظلوم حمایت کنیم؟ همچنین ارتباط زنده گزارشگر مرکز آذربایجان شرقی برگزار شد و از حال و هوای مردم همیشه در صحنه گفته شد. دکتر حسین قناعتی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه از شرایط آب و غذا مردم مظلوم غزه و شایع شدن بسیاری از بیماریهای ویروسی در غزه شایع صحبت کرد. دز آیتم صلح را از کودکی را بیاموزیم، کاظم غریب آبادیای دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت که تاکنون ۴۰ هزار نفر در نوار غزه شهید و مجروح شده‌اند. دکتر کولیوند، رییس جمعیت هلال احمر هم در گفت و گو با رادیو سلامت در ویژه برنامه روز قدس تاکید کرد که مراکز درمانی، آمبولانس ها و کارکنان پزشکی طبق کنوانسیون ژنو مصونیت دارند، در حالی که در این جنگ، بسیاری از بیمارستان و پزشکان مورد هدف قرار گرفتند. دکتر یعقوب سلیمانی دبیر کل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در برنامه فلسطین جهان راببخش گفت: جمعیت  هلال احمر در راستای رسالت بشردوستانه در کنار مردم غزه بوده و کمک های مالی جمع آوری کرده است. دکتر حسن ابوالقاسمی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله عنوان کرد که بسیاری از پزشکان و پرستاران برای حضور و امداد رسانی در غزه ثبت نام کردند و این همبستگی و اجماع جهانی، در روحیه بخشی به کادر درمانی غزه که هر روز تحت حملات وحشیانه رژیم اشغالگر قدس هستند، اهمیت زیادی دارد. دکتر بهرام عین الهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اقدامات ایران در گفتگو با مقامات سازمان بهداشت جهانی برای امداد رسانی در غزه و برپایی بیمارستان صحرایی در رفح گفت که تاکنون موفق نبوده است.

خواندن قطعه «غزه»
خواننده انقلابی محسن توسلی در ویژه برنامه زنده «قصه ما راست بود» شبکه رادیویی جوان حضور داشت و قطعه‌ای به نام «غزه» را خواند. توسلی عنوان کرد: این کار زیبا به نام «غزه» با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام شد و دو خواننده خوب دیگر از کشور لبنان برای بخش عربی و انگلیسی در این قطعه همکاری کردند. در این برنامه با گزارشگران مراکز استانها برقرار و حضور پرشور مردم توصیف شد. معصومه نصیری کارشناس رسانه، در ویژه برنامه زنده «قصه ما راست بود» شبکه اظهار کرد که امروز ما در فضای رسانه، با یک اتفاق مهم روبه‌رو هستیم. از طوفان الاقصی تا کنسول خبر و دیکتاتوری‌های پلتفرمی، ما شاهد حبس خبرها و تلاش‌های کوچک‌سازی و وارونه‌نمایی برای اخبار هستیم. رسانه‌ها در دنیا، متأسفانه تحت تأثیر قدرت‌های ضد مقاومت هستند که می‌توانند اتفاقات حوزه مقاومت را مخفی کنند. دکتر حسن فدایی کارشناس حقوقی ویژه در برنامه زنده «قصه ما راست بود» در خصوص تجاوز اسرائیل به غزه عنوان کرد: متأسفانه سازمان ملل دست همین قدرت های چپاول گر و استعمارگر است، لذا هر وقت شکایتی صورت می‌گیرد آمریکا وتو می کند و از گردانه بیرون می آید. شورای امنیت و سازمان ملل آلات دست آمریکا و اسرائیل هستند. علی اکبر سیاح طاهری مسئول پویش ملی به نام  #افطار_در_حصار بیان کرد که این پویش برای جمع‌آوری کمک‌های مردم ایران با هدف توزیع ارزاق و برپایی سفره افطار در جمع روزه‌داران مظلوم غزه توسط بنیاد مردمی تحول اجتماعی برگزار شده است.

فلسفه نامگداری روز قدس
رادیو قرآن با ویژه برنامه «شکوه مقاومت» به گویندگی محمد مطلب از حضور حماسی مردم گفت. در این برنامه حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی درباره فلسفه نام گذاری روز قدس و مبنای قرآنی صحبت کرد. او همچنین تاکید کرد که دیوار اسرائیل بعد از طوفان الاقصی ریخت و برای همه روشن شد اسرائیل زورش به هیچکس نمی رسد. نیما غفارزاده گزارشگر برنامه از دانشگاه تهران با مردم و مسولان صحبت کرد. رادیو قرآن در برنامه شکوه مقاومت به پوشش رسانه ای راهپیمایی سایر استان های کشور پرداخت. همچنین گزارشگر شبکه، هادی خادم حسینی در برنامه شکوه مقاومت در مسیر راهپیمایی محدوده میدان انقلاب استقرار داشت و به توصیف حضور مردم می پرداخت. پخش پیام های مخاطبان از دیگر بخش ها بود. همچنین ارتباط زنده با استان قم در برنامه برقرار شد و از جزئیات مراسم تشییع پیکر مطهر شهید محسن صداقت درحرم مطهر حضرت معصومه(س) گفته شد.

حضور حماسی ورزشکاران
برنامه «یک جهان فریاد»، ویژه برنامه رادیو ورزش برای روز قدس بود. گزارشگران برنامه از حضور  ورزشکارن در میدان فلسطین محل تجمع اهالی ورزش گزارش هایی ارائه کردند. میر جلیلی رییس سازمان بسیج ورزشکاران از مهمانان برنامه بود و درباره اهمیت روز قدس گفت. پاکدل رییس فدراسیون هندبال و دیگر مسئولان و ورزشکاران در قالب مصاحبه با این برنامه درباره اهمیت قدس شریف و حمایت مردم ایران گفتند. کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان در گفت و گو با گزارشگر برمامه عنوان کرد: جامعه ورزش مانند همیشه حضور پررنگی در راهپیمایی روز قدس دارد و امیدوارم این حرکت عظیم ملت ایران مورد قبول حق تعالی قرار بگیرد. ورزشکاران ما با حضور پررنگ به مردم فلسطین کمک خواهند کرد. میرشاد ماجدی رئیس هیئت فوتبال استان تهران اعلام کرد که با حضور خود در راهپیمایی روز قدس همدردی خودمان را با مردم غزه و خانواده شهدایی که رژیم غاصب صهیونیست باعث شهید شدن عزیزانمان شده نشان می‌دهیم. مجتبی تاجیک مدیرکل طرح های ملی و فراگیر جوانان در خصوص راهپیمایی روز قدس اعلام کرد که روز قدس به عنوان یک رفتار اصلی و نمادین در مساله فلسطین، همواره مورد توجه جوانان قرار می گیرد. ️آرش میراسماعیلی رییس فدراسیون جودو در مراسم پرشکوه روز قدس گفت که امسال شاهد راهپیمایی با شکوه و عظمتی هستیم که می تواند صدای مظلومیت فلسطین را به گوش جهانیان برساند. مریم کاظمی‌پور معاون توسعه ورزش بانوان اظهار کرد که امیدوارم گام‌های مستحکم امروز در حمایت از قدس به پیروزی و آزادی بیت المقدس از دست متجاوزین بیانجامد و وعده و دیدار ما اقامه نماز در بیت المقدس باشد. همچنین پویش عکس خاطره انگیز در راهپیمایی روز قدس از دیگر بخش های برنامه یک جهان فریاد بود.

بررسی مسائل منطقه ای
حسن لاسجردی، كارشناس مسائل منطقه و بین الملل در ویژه برنامه روز قدس رادیو گفت و گو بیان کرد که دستگاه دیپلماسی ایران خط مقدم فشار به صهیونیست‌ها پس از حمله به سفارت ایران در دمشق است. ابوالفتح جنید، كارشناس یمنی در مصاحبه با برنامه صدای فلسطین رادیو گفت‌وگو با بیان این كه ملت‌های آزاده در روز قدس روحیه فداكاری را زنده می‌كنند، گفت که در این روز مقدس باید قیام كرده و حمایت خود را از ملت مقاوم فلسطین اعلام كنیم.

ناجی امحس نویسنده عرب زبان هم تاکید کرد که ایران نفسی تازه به محور مقاومت بخشید. الهاشمی رییس مرکز پژوهش های الاتحاد عراق عتپنوان کرد که کشورهای اسلامی باید از دیگر ملل سبقت بگیرند. هادی ثروتی کارشناس مسایل سیاسی هم در مصاحبه با رادبو گفت و گو عنوان کرد که آزادی قدس تبدیل به امری مشروع نزد افکار عمومی دنیا شده است. برگزاری پویش فلسطین ما ار دیگر برنامه های رادیو گفت و گو بود.

برپایی پویش من کنارتم
رادیو معارف هم همچون دیگر شبکه ها از ابتدا حضور حماسی مردم را انعکاس داد. این شبکه پویش من کنارتم را برای همدردی با مردم غزه و فلسطین برپا کرد که مورد توجه مردم قرار گرفت. همچنین این شبکه ارتباط تلفنی با گزارشگران شهرهای مختلف برقرار و گزارش های مردمی را ارائه کرد.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

امیرحسین مدرس راوی برنامه «روایتی از یک بیعت» شد

رادیو اقتصاد در ویژه برنامه «روایتی از یک بیعت»، خرده روایت هایی…

شیرخوارگان حسینی روی موج رادیو/ به یاد شش ماهه بلند بالای کربلا در رادیو

همایش شیرخوارگان حسینی در نخستین جمعه ماه محرم در سراسر کشور برگزار…

۱۴۰۳/۰۴/۲۰ ۲۰:۱۲

خدمتی دیگر برای اصحاب فرهنگ و هنر/ درخواست‌های بیمه تأمین اجتماعی اعضای صندوق اعتباری هنر برخط شد

مديرعامل صندوق اعتباری از برخط شدن ارائه درخواست‌های بيمه تأمين اجتماعی اعضای…

دیدگاهتان را بنویسید