صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون و فرهنگی و هنری : سیدمحمد مهدی رکنی حسینی، برگزیده دو دوره از جشنواره پژواک عنوان کرد: سوژه بکر و روایت داستانی در تولید مستند رادیویی نقش دارد

سیدمحمد مهدی رکنی حسینی، برگزیده دو دوره از جشنواره پژواک عنوان کرد: سوژه بکر و روایت داستانی در تولید مستند رادیویی نقش دارد

سیدمحمدمهدی رکنی حسینی، برگزیده دو دوره از جشنواره پژواک رادیو با تأکید بر بخش آموزش در ساخت مستندهای رادیویی، بیان کرد که توجه او به بخش پژوهش منجر به برگزیده شدن او در دوره از جشنواره شده است.

به گزارش رسیده، سیدمحمد مهدی رکنی حسینی، از سال 1381 وارد رادیو شده و از سال 1384 هم به عنوان گزارشگر همکاری اش را با رادیو معارف آغاز کرده و در ادامه وارد عرصه تهیه کنندگی شده است. رکنی حسینی علاوه بر این در اولین دوره از جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با مستند پرتره «نگین کوهستان» و در بخش مستندنگاری با مستند «مغناطیس» برگزیده شد، در دومین دوره از جشنواره هم در بخش پاسداشت زبان و ادبیات فارسی با عنوان مستند «مردی که قرار نبود رئیس جمهور شود» برگزیده شد.
رکنی حسینی با اشاره به آثاری که امسال در جشنواره شرکت داده، گفت: برای جشنواره امسال پژواک، دو اثر ارسال کردم که یک اثر با عنوان «ستاره غزل» در بخش پاسداشت زبان و ادبیات فارسی است که به مرحله نهایی راه یافته است.
وی یادآور شد: من کلاس های مستند را قبل از برگزاری اولین جشنواره رادیویی پژواک گذرانده بودم و از این لحاظ از دیگر برنامه سازان جلوتر بودم. به شخصه در مرحله اول به بحث آموزش تأکید می کنم و نکته دوم در تولید مستند، توجه به انتخاب سوژه است که این مبحث به همان آموزش برمی گردد. در آموزش تأکید می شود که سوژه بکر بوده و روایت داستانی هم داشته باشد تا شنونده را با خودش تا انتهای شنیدن مستند همراه کند. ما برنامه های زیادی را می شنویم که در دقایق اول سوژه لو می رود یا دلایلی برای همراهی و شنیدن برنامه نداریم.
رکنی حسینی با پاسخ به این پرسش که نام مستند چقدر در جذابیت و شنیدن شدن برنامه تأثیرگذار است، افزود: نام برنامه و سوژه هم خیلی خیلی تأثیرگذار است، خیلی ها از من می پرسند که داستان چیست؟ باور خیلی ها این بود که مستند «مردی که قرار نبود رئیس جمهور شود» به دلیل انتخاب نامش، سیاسی است. در صورتی که مردی که قرار نبود رئیس جمهور شود، داستانش چیز دیگری بود. آن طور که در فضای مجازی و حتی روزنامه های رسمی آمده و مطالب زیادی درباره اش نوشته شد، درست نبود. در این مطالب آمده بود که علی اکبر دهخدا قرار بود اولین رئیس جمهور ایران شود، اما به دلیل مخالفت این اتفاق نمی افتد و دهخدا هم قهر می کند و به دنبال لغت نویسی می رود. زمانی که به دنبال این مستند رفتم در گفت و گو با کارشناسان متوجه شدم که هیچ یک از این گزاره ها درست نیست!
وی معتقد است: پژوهش در مستند «مردمی که قرار نبود رئیس جمهور شود»، بسیار در برگزیده شدنش نقش داشت.
این برنامه ساز بیان کرد: پژوهش یکی از مهم ترین نقاط قوت یک مستند و بسیار حائز اهمیت است. در مستند من هم پژوهش نقش حیاتی را ایفا کرده، پژوهش من را به سمتی کشاند که متوجه شویم آن چه که درباره دهخدا منتشر شده بود، شایعه بوده است. اگر زودتر مشخص می شد شاید دهخدا دیرتر از دنیا می رفت. به همین دلیل نام مستندم «مردی که قرار نبود رئیس جمهور شود» شد.
رکنی حسینی با اشاره به زمانی که برای ساخت این مستند گذاشته است، افزود: من به طور مستمر حدود 10 روز تا دو هفته برای این کار زمان گذاشتم، اما نکته قابل تأمل این است که ضرورت پژوهش نباید بر عهده من تهیه کننده باشد. اگر قرار بود من پژوهش کنم بی شک به همان نتیجه ای که در فضای مجازی و روزنامه ها منتشر شده بود می رسیدم. ولی پژوهشگر برنامه، من را به این نتیجه رساند که اتفاق دیگری بود، اما زمان زیادی برای انتخاب پژوهشگر گذاشتم.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید