صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون و فرهنگی و هنری : روایت سبک زندگی دینی امام محمدباقر(ع) در رادیو

روایت سبک زندگی دینی امام محمدباقر(ع) در رادیو

شبکه‌های رادیویی طبق سال‌های گذشته ویژه سالروز شهادت امام محمدباقر(ع) ویژه برنامه‌های «باغ ارغوان»، «فرصت»،«سهم من»، «مروارید حکمت»، «روشنا»، «آسمان معرفت»، «غریب مدینه»، «سرگذشت» و… را پخش می‌کنند که در این گزارش جزئیات برنامه‌ها اشاره شده است.

به گزارش رسیده، برنامه «باغ ارغوان» روز پنجشنبه (۲۴ خرداد ماه) با اجرای مریم نشیبا و تهیه‌كنندگی ندا حاجی‌اسماعیلی ساعت ۱۵ از شبکه رادیویی ایران پخش می‌شود. این برنامه به نغمه‌های آیینی اختصاص دارد. «خانه دوست این‌جاست» عنوان ویژه برنامه دیگری است كه با مضمون حدیثی از امام محمدباقر(ع) از رادیو ایران پخش می‌شود. این برنامه به تهیه‌كنندگی حسین معصومی ۲۴ و ۲۵ خرداد ساعت ۱۷:۱۵ روانه آنتن می‌شود.

«اسم و رسم» با محوریت شهدای هم نام امام محمدباقر(ع) ساعت 19:05 روی آنتن می‌رود. «در سوگ پنجمین آفتاب» عنوان ویژه برنامه دیگری است كه ساعت 21:25 رادیو ایران پخش می‌كند .«خورشید نامه» با محوریت فضایل اخلاقی آن حضرت به تهیه‌كنندگی عبدالله علایی و اجرای محمد اطهری ساعت 22 روانه آتن می‌شود. «نوبت نوا» محفلی است از موسیقی و شعر که شب شهادت به گویندگی فاطمه میناخانی ساعت ۲۲:۳۰ تقدیم می‌شود. برنامه «راه شب» در بخش‌های مختلف به مناسبت شهادت امام محمدباقر(ع) می‌پردازد. «شهریارعلم»، «به افق نور»، «حرفی از نام تو» و «به نام عشق» دیگر برنامه‌های رادیو ایران است که مخاطبان با ابعاد شخصیت علمی و سبک زندگی امام محمدباقر(ع) آشنا می‌شوند.

شبکه رادیویی جوان به مناسبت سالروز شهادت امام محمدباقر(ع)، ویژه برنامه‌ای را تدارک دیده است. ویژه برنامه «سهم من» به آثار و برکات ولایت و ولایت‌مداری و همچنین به تبیین معارف ایشان خواهد پرداخت. ویژه برنامه «سهم من» کاری از گروه تاریخ و‌معارف این شبکه رادیویی است که ساعت هشت صبح روانه آنتن می‌شود.

شبکه رادیویی فرهنگ با برنامه‌های «از چشمه‌سار درایت »‌، «آسمان معرفت» ‌و «ساعت سوگ» شهادت امام محمدباقر(ع) را به سوگ می‌نشیند. برنامه «ساعت سوگ» با محوریت شاعرانه‌هایی در سوگ ائمه اطهار(ع) ساعت ۲۰:۳۰ پخش می‌شود. «از چشمه‌سار درایت» برنامه‌ تركیبی است و ابعاد مظلومیت و غربت امام محمدباقر(ع) و زندگی علمی و اجتماعی امام را مورد بررسی قرار می‌دهد. از محورهای این برنامه، بررسی سیره حضرت و كاربرد آن در عصر كنونی با توجه به سبك زندگی اسلامی است. در این برنامه حجت‌الاسلام علی منصوری به بیان سیره امام پرداخته و ضمن بیان روایاتی از امام محمدباقر(ع) درباره شرایط و ویژگی‌های آن دوران مطالبی را بیان می‌كند. برنامه «آسمان معرفت» با روایتی از زندگی و مروری بر فعالیت‌های امام، احادیث حضرت، بررسی القاب و چگونگی تولد تا شهادت، شاگردان  و… پخش می‌شود.

شبکه رادیویی تهران شب شهادت حضرت امام محمدباقر(ع) برنامه‌های «در ساحت حضور»، «فرصت» و «شمس العماره» را تدارک دیده که به جایگاه، اقدامات، سیره اخلاقی و تربیتی و شخصیت علمی امام محمدباقر(ع) می‌پردازد. آشنایی با فضایل و مناقب امام محمدباقر(ع) و اهمیت روضه ایشان با توجه به ایام حج از جمله موضوع‌هایی است که در برنامه‌های این شبکه رادیویی به آن‌ها پرداخته می‌شود.

شبکه رادیویی معارف، ویژه برنامه «غریب مدینه» را با محوریت الگوگیری از سیره و زندگانی امام محمدباقر(ع) در فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پخش می‌کند و جایگاه علمی ایشان را مورد بررسی قرار می‌دهد. این برنامه پنج‌شنبه 24 خرداد ساعت 21 روانه آنتن می‌شود. دومین ویژه برنامه این شبکه رادیویی ویژه شهادت امام باقر(ع) با نام «یادگار کربلا» پخش می‌شود که اشاره به آیه صبر از امام باقر(ع) دارد که روز جمعه 25 خرداد ساعت 9 صبح پخش خواهد شد.

شبکه رادیویی سلامت ویژه برنامه «مروارید حکمت» را به تهیه‌کنندگی سارا شریفی به مناسبت سالروز شهادت امام محمدباقر(ع)، جمعه 25 خرداد ماه روانه آنتن می‌کند. این برنامه با محوریت شخصیت علمی امام محمدباقر(ع) و با هدف بررسی سبک و سیره اخلاقی حضرت باقرالعلوم(ع) پخش می‌شود. در این برنامه رادیویی، در بخش «من رأی می دهم» با توجه به چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به منظور افزایش مشارکت حداکثری دانشجویان و نخبگان کشوری به بررسی نقش دانشجویان و جامعه نخبگان در انتخابات پرداخته می‌شود. روایتی از حجاج در مدینه و بقیع، معرفی دانشگاه امام باقر(ع) و پرداخت به سیره علمی و اخلاقی ایشان از دیگر بخش‌های ویژه برنامه «مروارید حکمت» است.

ویژه برنامه‌های «تکیه» و«روشنا» در سالروز شهادت امام محمدباقر(ع) روزهای پنجشنبه و جمعه 24 و 25 خرداد به ترتیب ساعت‌های 18 و 8 و 30 دقیقه از رادیو نمایش پخش می‌شود. این برنامه به تهیه‌کنندگی محسن جواهری، نویسندگی سهیلا خدادادی و گویندگی نگین خواجه‌نصیر و محمدسعید سلطانی روانه آنتن می‌شود.

شبکه رادیویی پیام در سالروز شهادت امام محمدباقر(ع) برنامه «پیام زندگی» را به تهیه‌کنندگی رضا صفری پخش می‌کند. این برناه به بررسی سبک زندگی اسلامی ایشان اختصاص دارد.

شبکه رادیویی صبا با ویژه برنامه‌های «ساده و صمیمی، سرگذشت، نواهنگ و هر طرف صدای تو» همراه مخاطبان می‌شود. برنامه «ساده و صمیمی» به پخش دلگویی‌های مردمی با امام اختصاص دارد که ساعت ۱۸:۳۰ راهی آنتن می‌شود. برنامه «سرگذشت» با موضوع تاثیر اسلام و احادیث دینی به ویژه نهضت علمی امام صادق(ع) و امام محمدباقر(ع) در علم ستاره‌شناسی ساعت ۲۰ پخش می‌شود. برنامه موسیقی محور «نواهنگ» با پخش موسیقی و تصنیف این روز را گرامی می‌دارد. برنامه «هر طرف صدای تو» جمعه ۲۴ خرداد در روز شهادت همراه مخاطبان می‌شود. این برنامه تعاملی به صورت زنده ساعت 10 صبح با موضوع فضایل اخلاقی امام محمدباقر به تعامل با مخاطبان می‌پردازد.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید