صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون و فرهنگی و هنری : رادیو در سوگ شهادت امام جوادالائمه(ع)

رادیو در سوگ شهادت امام جوادالائمه(ع)

شبکه‌های مختلف رادیویی با پخش نغمات آیینی و مرثیه‌هایی در سوگ امام جواد(ع) به مرور سبك و سیره زندگی امام جواد(ع)، فضایل اخلاقی ایشان و… می‌پردازند.

به گزارش رسیده، شبکه رادیویی ایران در سالروز شهادت امام محمدتقی(ع) برنامه‌های متعددی را تدارك دیده است. «نوبت نوا» محفلی است از موسیقی و شعر به مناسبت شهادت امام جواد(ع) كه پنجشنبه 17 خرداد، ساعت 9:30 پخش می‌شود. «باغ ارغوان» در همان روز به تهیه‌كنندگی ندا حاجی‌اسماعیلی و اجرای مریم نشیبا ساعت ۱۵ نغمات آیینی را پخش می‌كند. «خانه دوست این‌جاست» با موضوع حدیثی از امام جواد(ع) و امر به معروف و نهی از منكر 17 و 18 خرداد، ساعت 17:15 از رادیو ایران پخش می‌شود. «اسم و رسم» در شب شهادت امام محمدتقی جواد الائمه(ع) با محوریت شهدای هم نام امام(ع) ساعت 19:05 پخش می شود. «سوگواره» ویژه برنامه دیگری است كه به نقش امام جواد(ع) و فضایل اخلاقی ایشان می‌پردازد. این برنامه ساعت 21:30 تقدیم خواهد شد. «خورشید نامه» بسته صوتی معارفی است كه در شب شهادت امام به القاب و كنیه‌های حضرت امام علی النقی(ع) در قالب سخنرانی اشاره می‌كند. این برنامه به تهیه‌كنندگی عبدالله علایی ساعت ۲۲ روی آنتن می‌رود.

برنامه «راه شب» جمعه سی دقیقه بامداد به موضوع شهادت امام هادی(ع) می‌پردازد. «حرفی از تو» با موضوع پاسداری و نگهداری از میراث مهربانی و با نگاهی به زندگی امام جواد(ع) ساعت  4:35 پخش می‌شود. «به نام عشق» با موضوع سبك زندگی امام جواد(ع) از ساعت 9 به شرح داستان و حدیث شریفی از ایشان به  سخاوت امام می‌پردازد. «به افق آفتاب» نیز در همان روز با مرور سبك و سیره زندگی امام جواد(ع) ساعت ۱۱:۴۰ پخش می‌شود.

شبکه رادیویی برنامه زنده «با تو حالم خوبه» ساعت ۱۶ و برنامه «بحرالعلوم» رل در روز پنجشنبه و جمعه به صورت ویژه درباره امام جواد(ع) پخش خواهد کرد. در برنامه «مقام آفتاب» موضوع زندگی و سیره عملی امام جواد(ع) مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این برنامه‌ها در روز پنجشنبه و جمعه پخش می‌شوند. مستند «سهم من» موضوعاتی چون بخشندگی و سنت قرض‌الحسنه در جامعه را مورد بررسی قرار می‌دهد. این برنامه پنجشنبه ساعت ۲۰ و جمعه ساعت ۱۴ پخش می‌شود.

برنامه «از چشمه‌سار سخاوت» کاری از گروه تولید و تأمین رادیو فرهنگ است که پنجشنبه ۱۷ خرداد ساعت ۲۱ و جمعه ۱۸ خرداد ساعت ۱۲:۳۰ به تهیه كنندگی مریم یوسفی‌پور و اجرای فاطمه ركنی پخش می‌شود. در این برنامه حجت‌الاسلام محمدباقر نائیجی به عنوان كارشناس مذهبی احادیث ارزشمندی از امام جواد(ع) را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. «دست امید بر رواق آرزو» جمعه ساعت ۸:۳۰ با روایتی از زندگی امام جواد(ع) پخش می‌شود. سخنرانی بزرگان دین چون آیت‌الله ناصری، زنده‌یاد مجتهد تهرانی و… درباره آن امام همام و مرثیه‌خوانی از بخش‌های این برنامه است. «ساعت سوگ» پنجشنبه ساعت ۲:۳۰ و جمعه ۱۵:۳۰ با بخش شعرخوانی و مرثیه‌های سوگ امام جواد(ع) پخش خواهد شد. برنامه «هفت کوچه در سوگ» به تهیه‌کنندگی سیدهادی موسوی‌نژاد با موضوع مروری بر ویژگی‌های اخلاقی امام جواد(ع) در مواجهه با مردم و فرهنگ سوگواری در کشور، جمعه ۱۸ خرداد ساعت ۹ صبح پخش می‌شود.

شبکه رادیویی تهران جمعه 18 خرداد، با تدارک بخش‌های کارشناسی، سخنرانی بزرگان، مصاحبه و گزارش پنجشنبه شب از ساعت 22 و جمعه از ساعت 9:30 تا 11 به مرور سیره زندگی، جود و کرم امام جواد(ع) می‌پردازد.

 برنامه «در ساحت حضور» با موضوع شهادت پخش می‌شود. «فرصت» در این روز با موضوع  کرامت و بخشندگی امام جواد(ع) روی آنتن می‌رود. برنامه «شمس‌العماره» جمعه ۱۸ خرداد از ساعت 17 مسابقه پیرامون سیره زندگی، مرور فضایل و مناقب امام جواد(ع) را پخش می‌کند.

در شب شهادت امام محمدتقی(ع) ویژه برنامه «ساده و صمیمی» ساعت 18:30 با رویکرد پخش دلگویه‌های مردمی با امام خود در دو قسمت راهی آنتن رادیو صبا می‌شود. ویژه برنامه «سرگذشت» ساعت 20 و بازپخش آن ساعت 14 با این موضوع كه چرا تاکنون فیلم یا مجموعه تلویزیونی درباره زندگی امام جواد(ع) ساخته نشده است؟ پخش می‌شود. در ادامه ساعت 21 برنامه «نواهنگ» با پخش تصنیف‌هایی به این مناسبت همراه مخاطبان می‌شود.

روز جمعه 18 خرداد ویژه برنامه «شهر بهشت» ساعت 9 صبح با روایت متونی به انضمام بخش‌های ترانه، تصنیف، قطعات فیلم همراه مخاطبان می‌شود. ویژه برنامه تعاملی «هر طرف صدای تو» با موضوع بازتاب فضایل و ویژگی‌های اخلاقی امام جواد(ع) ساعت 10 صبح به صورت زنده با مخاطبان همدل و هم نواست.

شبکه رادیویی نمایش به مناسبت شهادت امام محمدتقی(ع) دو ویژه برنامه زنده «تکیه» و «روشنا» را روی آنتن می برد. تکیه به تهیهًکنندگی محسن جواهری، گویندگی نرجس فروغی و سعید سلطانی، پنجشنبه 17 خرداد ساعت 18 از رادیو نمایش پخش می‌شود. روشنا هم جمعه 18 خرداد، ساعت 8:30 روانه آنتن می‌شود.

ویژه برنامه پیام زندگی با موضوع شهادت امام جواد(ع) به تهیه‌کنندگی رضا صفری پخش خواهد شد.

شبکه رادیویی اقتصاد در برنامه «نود و هشت و کمی بیشتر» به فضائل اخلاقی و سیره اقتصادی امام جواد(ع) به عنوان اسوه حسنه در سبک زندگی و توسعه فردی می‌پردازد. «نود و هشت و کمی بیشتر» جمعه ۱۸ خرداد ساعت ۱۰ روی آنتن می‌رود.

شبکه رادیویی قرآن در نظر دارد برنامه «اشراق» را روی آنتن ببرد. این برنامه به تهیه فاطمه کاشانی وحید ۱۷ خرداد ماه ساعت ۲۱ پخش می‌شود. کارشناس مجری برنامه محسن شریف‌زاده و کارشناس دینی حجه‌الاسلام سیدناصرالدین نوری‌زاده است. در این برنامه شاخصه‌های امامت، سیره و شخصیت قرآنی امام جواد(ع) برای مخاطبان تبیین و بررسی خواهد شد.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

پایان فیلمبرداری «گوزن سیاه سخن نمی‌گوید»

فیلمبرداری «گوزن سیاه سخن نمی‌گوید» به پایان رسید. به گزارش «وقت سینما»،…

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید