صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون و فرهنگی و هنری : در کارگاه آموزشی ویژه انتخابات در معاونت صدا مطرح شد: نقش رسانه در مطالبه گری حقوق مردم

در کارگاه آموزشی ویژه انتخابات در معاونت صدا مطرح شد: نقش رسانه در مطالبه گری حقوق مردم

اساتید دانشگاه در کارگاه آموزشی ویژه انتخابات که به همت آموزش معاونت صدا برگزار شد، بر این مساله تاکید شد که برنامه سازان نقش موثری در آگاهی بخشی مردم برای انتخاب اصلح ریاست جمهوری دارند و باید از کارشناسان متبحر و حرفه ای در برنامه ها استفاده کنند.

به گزارش رسیده، کارگاه آموزش ویژه انتخابات ریاست جمهوری با حضور صاحب‌نظران، مدیران گروها و برنامه سازان به همت آموزش معاونت صدا در معاونت صدا برگزار شد. در این کارگاه اساتیدی همچون عبدالکریم خیامی دکترای فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع)، محمد قادری استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل رسانه، معصومه نصیری رئیس اندیشکده عصر هوشمندی، مدرس دانشگاه و کارشناس رسانه، احمد میرزائی مدیركل طرح و برنامه‌ریزی معاونت صدا و علیرضا داودی كارشناس ارشد رسانه و علوم شناختی حضور داشتند.

عبدالکریم خیامی دکترای فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) درباره مبحث بایسته های دولت چهاردهم در عرصه فرهنگ صحبت کرد. وی طی سخنانی گفت: رسانه های اجتماعی به فردگرایی دامن زده اند. در حالی که بیش از این رسانه ها، جمعی استفاده می شدند، اما در حال حاضر همه با تلفن همراه و فضای مجازی ارتباط دارند و این نرم افزار پیر، جوان، مرد و زن را هم نمی شناسد. مردم با این ابزار دارای آزادی فردی شدند و رشد فردگرایی در زیر ساخت های اجتماعی تاثیر گذاشته است.

وی تصریح کرد: حتی فردگرایی به مسئله فرزندآوری و شکاف نسلی هم ارتباط دارد. ما باید تلاش کنیم پرداخت به مباحثی همچون خانواده، هویت ملی و افتخار به ایران را در جامعه ترویج بدهیم. بنابراین دولت چهاردهم باید درعرصه فرهنگ اقدامات گسترده و برنامه ریزی شده داشته باشد.

محمد قادری، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل رسانه درباره بایسته های دولت چهاردهم در عرصه اقتصاد صحبت کرد. وی در این نشست تاکید کرد: رسانه باید در قالب برنامه ها، ویژگی های یک رئیس جمهور منتخب را بیان کند تا مردم در مسیر انتخاب اصلح قرار بگیرند. بنابراین لازمه این موضوع این است برنامه سازان اصولی را در کارشان رعایت کنند و به دور از جهت گیری نسبت به یک نامزد ریاست جمهوری، برنامه های آگاهی بخش را روانه آنتن کنند. به همین دلیل الگوسازی در برنامه های رادیویی نقش موثری دارد. همچنین برنامه سازان باید از کارشناسان حرفه ای و متحبر در برنامه ها استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: رسانه به غیر از وجه تبیینی باید مطالبه گر باشد و حرف مردم را بگوید و پیگیر حقوق و دغدغه های جامعه باشد. معتقدم رادیو می تواند نقش مطالبه گر داشته باشد و با بهره بردن از نخبگان در برنامه های رادیویی در این باره گام های موثری بردارد، زیرا یکی از مهارت های رسانه باید جذب مخاظب باشد. در غیر این صورت رقبای رسانه ای، مخاطب را از آن خودشان خواهند کرد. وقتی رویدادی رخ می دهد باید رسانه برای مردم مرجع باشند و اطلاعات موثق را به مردم انتقال بدهد. وقتی چنین اتفاقی رقم بخورد دیگر مخاطب برای تغذیه به سراغ منابع غیر معتبر نمی رود. بنابراین نقش رسانه بسیار اهمیت بالایی دارد.

معصومه نصیری رئیس اندیشکده عصر هوشمندی و مدرس دانشگاه و کارشناس رسانه در خصوص تکنیک های اقناع مخاطب صحبت کرد. وی گفت: لحن و بیان در خبر برای رمزگشایی خیلی اهمیت دارد. رسانه ای موفق است که همه اقشار آن پیام را رمزگشایی کنند. وقتی از اقناع صحبت می کنیم، باید به راحتی در مخاطب خود نفوذ کرده طوری که خود او کنشگر شود. با وجودی که اقناع حسی کوتاه مدت است ولی تصویر مثبت برای مخاطب ایجاد می کند که دارای اهمیت است.

مدرس دانشگاه و کارشناس رسانه ادامه داد: رسانه موفق و حرفه ای، مخاطب وفادار را همیشه همراه خود داشته و برای تقویت باور و ارزش او تلاش می کند. ضمن این که در بحث روایت خبر، حرف اول را زمان می زند. همچنین برنامه ساز وقتی رصد گر خوب باشد، بهتر می تواند نیازهای مخاطب را شناسایی کند. از سوی دیگر صدا، حوزه واژگان است. بنابراین باید در برنامه سازی رادیو به واسطه بیان بیشترین تاثیرگذاری را در مخاطب داشت. کلمات می توانند در ذهن و روح مردم اثرگذار باشند. از این رو نباید از واژه های سطحی بهره برد.

دکتر احمد میرزائی مدیركل طرح و برنامه‌ریزی معاونت صدا در خصوص معیارهای نظارت و ارزیابی صحبت کرد. وی به جمع بندی نکات نظارتی و ارزیابی چهار دوره از انتخابات در رسانه پرداخت و مطالب خود را در سرفصل های محتوا، اجرا، موسیقی، گزارش و کارشناس ارائه کرد.

مدیر کل طرح و برنامه ریزی معاونت صدا گفت: اظهار نظر شخصی و بداهه گویی های بی محتوا، استفاده از واژگان و شعارهای نامزدها، تسلط در بیان مطالب و استفاده از زبان فاخر و رعایت زبان و ادبیات فارسی از مهمترین نکات مورد تاکید در برنامه های انتخاباتی در اجرا هستند.

میرزایی همچنین در بحث محتوا، بی طرفی و قانون گرایی، توجه به تمام نقاط ایران، توجه به اصول چهارگانه مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت، امید آفرینی و اطلاع رسانی صحیح، به موقع و به اندازه را از نکات مهم در محتوای برنامه های انتخابات بر شمرد.

وی در ادامه به مبحث شاخص های نظارتی عمومی در برنامه سازی و شاخص های نظارتی برنامه های انتخاباتی اشاره کرد و گفت: در بحث محتوا توجه به اصل سلامت و رقابت مهم است. اطلاع رسانی صحیح به موقع  و به اندازه حایز اهمیت است. امید آفرینی در برنامه ها باید با شیوه درست انتقال داده شود. در بحث اجرای برنامه های انتخاباتی توجه به مواردی همچون اظهار نظرهای شخصی، بداهه گویی های بی هدف و نامناسب، لحن و صدای نامناسب، تسلط در بیان مطالب، ارتباط با گزارشگر و… اهمیت زیادی دارد.

وی با بیان این که در گزارش سوژه یابی مناسب خیلی اهمیت دارد، ادامه داد: کیفیت مطلوب فنی گزارش، صدا و لحن مناسب گزارشگر، رعایت اخلاق و ادب حرفه ای، طرح سوالات مفید و جذاب از شاخص های نظارتی برنامه های انتخاباتی در گزارش است.

علیرضا داودی كارشناس ارشد رسانه و علوم شناختی راجع به موضوع عملیات روانی رسانه های بیگانه و انتخابات ایران، آرایش گروه ها و جریان های سیاسی صحبت کرد. وی افزود: انتخاب کارشناسان در برنامه های انتخاباتی از اهمیت بالایی برخوردار است. تصویر ایران در آینده، مهمترین نکته ای است که رادیو می تواند آن را در برنامه های انتخاباتی ارائه کند. رادیو نباید چالش و جنجال راه بیاندازد، بلکه رادیو باید مخاطب را با خودش همراه کند. ضمن این که برنامه سازان باید به کیفیت برنامه ها توجه کنند.

داودی در پایان بیان کرد: از برنامه سازان می خواهم از کارشناسانی که در صحبت تردید دارند، استفاده کنند، بلکه از کارشناسان حرفه ای بهره مند شوند. رسانه های بیگانه در تلاش هستند مخاطب را به سمت خود بکشانند. بنابراین برنامه سازان ما نباید در تله آن ها بیفتند و باید با شیوه اصولی برنامه سازی کنند. بنابراین پرداخت به مفاهیمی همچون عدالت، چینش خواندن پیامک و نحوه تبلیغات و… موثر است. همچنین باید از تبلیغات سیاه که منجر به تخریب می شود، فاصله گرفت.

admin-a

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید