صفحه اصلی > سینما : در نشست خبری فیلم «باغ کیانوش» مطرح شد/ تهیه‌کننده پروژه: انگار بخش نگاه نو طراحی شده که حق فیلم اولی‌ها ضایع شود!

در نشست خبری فیلم «باغ کیانوش» مطرح شد/ تهیه‌کننده پروژه: انگار بخش نگاه نو طراحی شده که حق فیلم اولی‌ها ضایع شود!

نشست خبری فیلم سینمایی «باغ کیانوش» در سانس اول روز پنج‌شنبه (۱۹ بهمن) در خانه رسانه برگزار شد.

در این نشست خبری، رضا کشاورزحداد (نویسنده و کارگردان)، محمدجواد موحد (تهیه‌کننده)، محمد گودرزی (مجری طرح)، سیاوش کردجان (تدوین‌گر)، محمد عبدی (طراح جلوه‌های ویژه کامپیوتری)، میلاد محمدی (طراح و کارگردان انیمیشن)، حسین بشاش بافکر (صدابردار) و عباس جمشیدی‌فر و مجید پتکی از جمله بازیگران فیلم حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، رضا کشاورزحداد بیان کرد: خیلی ممنون که وقت گذاشتید و فیلم ما را نظاره کردید. این فیلم مدیون این بچه‌هاست و این بازیگران از بین ۵۰۰ کودک انتخاب شدند. به جرأت می‌توانم‌ بگویم که از جمله ۱۰ فرد برتر سینمای کودک خواهند بود.

محمدجواد موحد درباره این اثر توضیح داد: فیلم دیدن در این سالن هم سخت و هم لذت‌بخش است که امیدوارم حاصل تلاش همکاران ما در این فیلم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. وی در ادامه فرآیند شکل‌گیری باشگاه فیلم سوره را مرور کرد که دست به معرفی استعدادهای جوان زده است.

این تهیه‌کننده اضافه کرد: سال گذشته تصمیم گرفتیم یک فیلم سینمایی‌ کلید بزنیم که برای این مسأله به کتاب «باغ کیانوش» رسیدیم و پس از آن به فیلمش. سپس پیش تولید شروع و طی چند ماه، بالاخره فیلم ساخته شد. ناگفته نماند که این فیلم‌ها برای نوجوانان ساخته شده است.

در ادامه نشست، رضا کشاورزحداد گفت: به یاد دارم روی یک متن سریال کار می‌کردم که محمدجواد موحد کتاب «باغ کیانوش» را به من پیشنهاد داد. احساس کردم خط داستانی کتاب ظرفیت ساخت فیلم را دارد. قصه کتاب، داستان دهه شصتی و برای نوجوانان است.

وی یادآور شد: ما مقداری هم تخیل به داستان «باغ کیانوش» اضافه کردیم و خروجی‌اش همین شد که امروز در فیلم تماشا کردید.

کارگردان فیلم درباره نوع اقتباس «باغ کیانوش» تشریح کرد: بیشتر کتاب‌ها قابلیت اقتباس دارند. من می‌توانم بگویم به کتاب «باغ کیانوش» وفادار بودم، اما درصدش را نمی‌توانم بگویم. در هر حال، مقدار زیادی از تخیل هم به خط داستان اضافه شده است.

محمدجواد موحد با اشاره به این‌که کتاب «باغ کیانوش» را که انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر کرده است، سال ۱۳۹۶ خواندیم، بیان کرد: زمانی که قابلیت‌های آقای کشاورزحداد کارگردان اثر را دیدیم، تصمیم به ساخت این اثر گرفتیم.

وی ادامه داد: «باغ کیانوش» اثری از کارگردان و تهیه‌کننده فیلم اولی در حوزه سینمای بلند داستانی است که باید بگویم پروژه بسیار دشواری بود. باید از حوزه هنری و سازمان سینمایی سوره و همچنین کانون پرورش فکری که در تولید این اثر و مشارکت در ساخت آن نقش داشتند، تشکر کنم.

کارگردان «باغ کیانوش» در جواب به این سوال که استفاده از انیمیشن بخشی از فیلمنامه بود یا بعدتر اضافه شد، اظهار کرد: من از اول می‌خواستم با میلاد محمدی برای بخش انیمیشن همکاری کنم. من و ایشان پس از کلی صحبت به این فرم رسیدیم. درباره زمان فیلم نیز باید بگویم که آن را کوتاه کردیم و از نظرم تدوین بسیار خوب انجام شده است.

میلاد محمدی طراح و کارگردان انیمیشن این اثر بیان کرد: این پروژه اثری خلاقانه است و در جریان تولید آن، به سه شیوه انیمیشن رسیدیم که در فیلم می‌بینید. «باغ کیانوش» تجربه جذاب و مهیج بود و همچین خلاقیت در سراسر فیلم جاری بوده است.

سیاوش کردجان نیز تشریح کرد: «باغ کیانوش» پروژه‌ای سخت و سنگین بود. نسخه کامل شده در ابتدا ۱۲۷ دقیقه بود که برای اکران در جشنواره آن را باید بسیار کوتاه می‌کردیم. در حقیقت نسخه فعلی نیم ساعت کوتاه شده است. از نظرم، سینمای ایران ملات داستانی اندازه ۱۲۰ دقیقه را ندارد و فکر می‌کنم ریتم این فیلم کند نیست.

در ادامه عباس جشمیدی‌فر درباره تجربه حضور در «باغ کیانوش» تصریح کرد: یکی از دغدغه‌هایم کارهای کودک و نوجوان به ویژه نوجوان است و تا‌کنون حدود ۸۰۰ اجرا برای کودک و نوجوان داشته‌ام. متأسفانه ما درباره بحث نوجوانانمان هیچ برنامه‌ریزی نداریم.

وی افزود: این فیلم درباره ترس و غلبه نوجوان بر ترسش است. این مسأله در فیلم من را جذب کرد؛ چرا که من نیز در نوجوانی با ترس‌هایی مواجه بودم و در آن زمان آگاهی‌دهی درباره این موضوع وجود نداشت. از نظرم طرح این مسأله در «باغ کیانوش» بسیار قابل تأمل بود.

در ادامه مجید پتکی ضمن تأیید سخنان عباس جمشیدی‌فر گفت: من هم در خانه نوجوانی دارم و به همین دلیل این نسل برایم دغدغه است. زمان فیلمبرداری، هوا بسیار سرد بود و بازیگران نوجوان ما در سرمای سخت زمستان همدان با عشق کار می‌کردند.

حسین بشاش‌بافکر نیز ذکر کرد: کار کردن با بچه‌ها سختی خاص خود را دارد؛ اما خوشبختانه بچه‌های پروژه به اندازه‌ای باهوش بودند که ما دچار مشکل نشدیم و کارها خوب و درست پیش رفت.

در ادامه، متن بیانیه مهدی مسعود‌شاهی در باب تحریف واقعیت‌های تاریخی در نشست خبری جشنواره، توسط محمدرضا مقدسیان قرائت شد.

محمد گودرزی درباره سختی‌های تولید این فیلم عنوان کرد: ما به نمایندگی از تمام ۳۵۰ نفری که در تولید مشارکت داشتند، این‌جا هستیم. کار کودک و نوجوان خلاف آن‌چه بقیه فکر می‌کنند، سرسری نیست و بسیار سخت و جدی اداره و تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: ۹۰ درصد لوکیشن‌های این پروژه خارج از شهر و یکی از چالش‌های جدی ما، مدارس و درس‌های آن‌ها بود. با این حال، خانواده این کودک و نوجوانان همواره همراه بودند.

محمد عبدی نیز تأکید کرد: بابت اعتمادی که به تیم ما شد، تشکر می‌کنم.

محمدجواد موحد در پاسخ به این‌که چرا «باغ کیانوش» در بخش مسابقه نیست، توضیح داد: ما فیلمی ساختیم که بسیاری از کودکان و نوجوانان برای تماشای آن می‌روند و واقعا می‌توانستیم در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر باشیم.

وی خاطرنشان کرد: اول که فهمیدیم برای فیلم اولی‌ها بخش نگاه نو گذاشتند، خوشحال شدیم، اما پس از آن فهمیدیم که انگار این بخش طراحی شده که حق فیلم اولی‌ها ضایع شود. نه تنها حق فیلم ما، بلکه احساس می‌کنم حق فیلم‌های دیگری همچون «بی‌بدن» و «آپاراتچی» نیز ضایع شده است. از این تریبون باید بگویم که اجازه ندهید حق فیلمسازان جوان پایمال شود.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید