صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون : دبیر کارگروه آسایشگاهی معاونت صدا و مدیر رادیو صبا در نشست خبری ویژه برنامه های رادیو در بهار قرآن و بهار نوروز مطرح کرد: فرزاد حسنی ویژه برنامه «سحر سال سه» رادیو جوان را اجرا می کند/ برنامه این مجری در سال تحویل شبکه نسیم از پیش ضبط شده است

دبیر کارگروه آسایشگاهی معاونت صدا و مدیر رادیو صبا در نشست خبری ویژه برنامه های رادیو در بهار قرآن و بهار نوروز مطرح کرد: فرزاد حسنی ویژه برنامه «سحر سال سه» رادیو جوان را اجرا می کند/ برنامه این مجری در سال تحویل شبکه نسیم از پیش ضبط شده است

نشست خبری ویژه برنامه های رادیو در ماه مبارک رمضان و نوروز امروز (شنبه ۱۹ اسفند ماه) با حضور مسعود کاویانی دبیر شورای تخصصی معارف معاونت صدا و مدیر رادیو معارف، حمیدرضا افتخاری دبیر کارگروه آسایشگاهی معاونت صدا و مدیر رادیو صبا و اهالی رسانه برگزار و درباره برنامه های شاخص ویژه این ایام، بهره بردن از چهره های شاخص برای اجرا همچون فرزاد حسنی، علیرضا جاویدنیا و… توضیحاتی ارائه شد.
به گزارش رسیده، مسعود کاویانی، مدیر رادیو معارف و دبیر شورای تخصصی معارف معاونت صدا با اشاره به برنامه های ماه مبارک رمضان گفت: برای پخش در ماه رمضان، ویژه برنامه های متنوعی برای سحر، افطار، شب های قدر و… در نظر گرفته شده است. همیشه رادیو بهترین برنامه ها را در ایام خاص به مخاطبانش تقدیم می کند. یکی از مقاطع زمانی، ماه رمضان و تدارک برنامه های سحر و افطار است. شعار محوری رادیو در این ایام، همدلی مؤمنان و آیین مهربانی است. ماه رمضان باید همدل باشیم و به یکدیگر کمک کنیم. از طرفی ایام نوروز هم روزهای مهربانی است. شبکه های مختلف رادیویی در مجموع با بیش از چهار هزار برنامه در ماه مبارک رمضان و حدود سه هزار ساعت برنامه به استقبال ماه مهربانی و ماه ضیافت الهی می روند. رادیو در مجموع با بیش از ۴۷۳ ساعت تلاوت قرآن پیش بینی کرده است. این برنامه ریزی به گونه ای است که هر دو ساعت یک تلاوت داشته باشیم.
وی تصریح کرد: در شب های قدر، شبکه های مختلف رادیویی با حضور در اماکن مقدس همچون حرم رضوی حرم عبدالعظیم(ع)، حضرت معصومه(س) و امامزاده صالح(ع) برنامه ها را به صورت زنده پوشش می دهند.
کاویانی خاطرنشان کرد: رادیو جوان امسال سحر به مدت 30 شب از کربلای معلی برنامه ماه رمضان را به صورت زنده پوشش می دهد. از دیگر رویدادهایی که رادیو با توجه به دردمندی و مظّلومیت مردم غزه چه به صورت تبیینی و چه پوشش راهپیمایی به آن توجه ویژه دارد، تهیه و تدارک برنامه هایی ویژه این روز است. پس از پایان ماه مبارک رمضان، رادیو جشن بندگی را در قالب برنامه های شاد و مفرح تقدیم مخاطبان می کند.
دبیر شورای معارف معاونت صدا با تاکید بر این که مهم ترین محور برنامه های شبکه های رادیویی، همدلی مومنانه و آیین مهربانی است که در قالب ویژه برنامه های متنوع تقدیم مخاطبان می شود، ادامه داد: ترویج فرهنگ و آداب مهربانی و سنت های پرشکوه، فرهنگسازی صلح و سازش، کمک به حل مشکلات، مناقشات خانوادگی و اجتماعی، همدلی و وحدت مسلمانان، صبر راهبردی و مقاومت، نشاط معنوی در خانواده با برپایی جلسات تلاوت های خانگی و ترویج سفره های ساده افطار در خانه ها، مساجد، محله ها و… از دیگر اهدافی است که ما دنبال می کنیم.

کاویانی با اشاره به برنامه های معاونت صدا در سحرها و افطار ماه مبارک رمضان افزود: رادیو پیام برنامه «جرعه ماه» را لحظات افطار و شبکه آوا «آوای رمضان» را پخش می کند. همچنین رادیو پیام ویژه سحر برنامه «پیام سحر» را به سمع مخاطبان می رساند. رادیو ایران در افطار برنامه «قرار آسمانی» و سحر «قرار بی قراران» را پخش می کند. این شبکه شب های قدر از حسنیه همدانی ها در خدمت عزاداران است. رادیو اقتصاد لحظات افطار برنامه «ماه با برکت» و سحر برنامه «مهمان نواز» را آماده کرده و شب های قدر از امامزاده صالح(ع) روی آنتن می رود. علاوه بر این رادیو تهران ویژه برنامه «جنت آباد» را لحظه افطار و الهیه را سحر تقدیم مخاطبان خواهد کرد. شب های قدر هم از حرم عبدالعظیم حسنی(ع) روی آنتن خواهد رفت.

به گفته دبیر شورای معارف معاونت صدا، عنوان برنامه افطار رادیو جوان «قبول حق» و نام برنامه سحرگاهی اش «خدا اجازه» است. همچنین این شبکه شب های قدر از مشهد حرم رضوی در خدمت عزاداران است. رادیو سلامت افطار «ماه ماه» و سحر «بارانی ترین ماه» را تقدیم مخاطبان می کند. رادیو صبا ویژه سحر برنامه «دو قدم مانده به تو» را تدارک دیده است. شبکه رادیویی قرآن افطار ویژه برنامه «صدای نیایش» و سحر هم «دل آرام» را پیش بینی کرده است و شب های قدر از حرم عبدالعظیم(ع) روی آنتن می رود. رادیو فرهنگ لحظات افطار برنامه «روزه گشا» و ویژه سحر برنامه «دست دعای بهار» را تولید و پخش می کند و شب های قدر از دانشگاه امام صادق(ع) روی آنتن خواهد رفت. رادیو نمایش برنامه «ترنم خواهش» را لحظات افطار و «فصل وصل» را سحرگاه آماده و پخش می کند. رادیو گفت و گو با برنامه «در انتظار باران» لحظات افطار در خدمت مخاطبان است و برنامه «این جا آغاز مهربانی» را لحظات سحر پخش خواهد کرد. این شبکه رادیویی شب های قدر از مصلی امام خمینی روی آنتن خواهد رفت.

کاویانی در ادامه با اشاره به برنامه افطار و سحر دیگر شبکه ها افزود: شبکه رادیویی معارف با برنامه «دعوت» لحظات افطار همراه مخاطبان است و در سحرگاه برنامه «بهشت اجابت» را تقدیم می کند. همچنین این شبکه رادیویی شب های قدر از حرم حضرت معصومه(س) روی آنتن می رود. در پایان هم رادیو ورزش در لحظات افطار با برنامه «ضیافت پهلوانان» و سحرگاه با برنامه «نسیم نیاز» همراه مخاطبان است.
کاویانی تصریح کرد: هر شبکه رادیویی روزانه یک ساعت تلاوت با قرائت قاریان متنوع تدارک دیده است. رادیو قرآن به مناسبت این ایام بیشترین تلاوت را تدارک دیده و ۱۲۹ ساعت تلاوت پخش خواهد کرد. رادیو معارف نیز با ۶۰ ساعت تلاوت از مشهد مقدس همراه روزه داران است. 47 درصد برنامه های ماه مبارک رمضان تولیدی و ۵۳ درصد آن زنده است. شبکه رادیویی ایران صدا پایگاه صدای قرآن، بانک جامع تلاوت و ترتیل کشور را با بیش از 20 هزار قطعه تقدیم می کند که شامل تلاوت های ماندگار قاریان بزرگ جهان اسلام، ترجمه فارسی گویای قرآن، ترتیل های جزء خوانی از 30 جز با حضور 30 قاری، برنامه های آموزشی با کارشناسی اساتید که شامل تجوید، روخوانی، صوت و لحن و… است. ضمن این که پایگاه دعا و نغمه های مذهبی با بیش از ۴۰ هزار قطعه بارگذاری شده که مجموعه متنوعی از مداحی ها و روضه هاست. دسترسی به دعا، مناجات و زیارت های معروف و… در اختیار علاقه مندان قرار خواهد داشت.
حمیدرضا افتخاری دبیر کارگروه آسایشگاهی معاونت صدا و مدیر رادیو صبا در ادامه نشست خبری با بیان این که برنامه های نوروزی رادیو سمت و سوی رمضانی گرفته است، گفت: مدل گردشگری و سفر در برنامه های نوروز کمتر تدارک دیده شده است. همه شبکه ها علاوه بر برنامه ماه رمضان، برنامه های نوروزی هم دارند. البته هر یک از شبکه ها با توجه به رسالت و مأموریتی که به عهده دارند، برنامه های متفاوت را روانه آنتن می کنند. اکثر شبکه ها حدود هشت ساعت برنامه نوروزی دارند. این زمان در هر شبکه ای متفاوت خواهد بود.
وی افزود: با توجه به تداخل برنامه تحویل سال شبکه ها با سحر ماه رمضان، ویژه برنامه های متنوع و متفاوتی برای پخش در نظر گرفته شده است. برنامه های تحویل سال رادیوهای ایران و جوان متفاوت تر است و از شب قبل شروع می شوند. شبکه نمایش با حوزه نمایش و معارف با حال و هوای رمضان تحویل سال خواهند داشت.
افتخاری با اشاره به برنامه های تحویل سال دیگر شبکه های رادیویی افزود: شبکه رادیویی اقتصاد برنامه «پیشکش بهار» را با رویکرد روایت پیشرفت و با اجرای ژاله اکبری و علیرضا بختیاری با حضور مهمانان ویژه تقدیم مخاطبان می کند.رادیو ایران برنامه «سال شیرین» را با اجرای علیرضا جاویدنیا و مهمان ویژه روی آنتن می برد. ایرانصدا با ویژه برنامه «نوروزنامه» و اجرای نیکو یوسفی در قالب یک بسته موسیقی شادباش نوروز آماده کرده است.
دبیر کارگروه آسایشگاهی معاونت صدا با اشاره به برنامه های سال تحویل دیگر شبکه های رادیویی بیان کرد: رادیو پیام و آوا در لحظات سال تحویل پیام نوروز و پیام آوا را با حضور گویندگان و پیشکسوتان تهیه و پخش خواهند کرد. رادیو تهران برنامه «اینک بهار» را با اجرای علی یگانه و رویکرد نشاط و امیدبخشی آماده کرده است. رادیو جوان ویژه برنامه «سحر سال سه» را با اجرای فرزاد حسنی، آرزو جعفرپور و پیمان طالبی لحظات سال تحویل پخش می کند. همچنین رادیو سلامت برنامه ای با عنوان «به بهار سلام کن» دارد که با اجرای مسعود خواجه وند، رضا شجاعی و سیما رستگاران تهیه و پخش می شود. رادیو صبا برنامه «یک، دو، سه بهار» را با حضور مهمانانی همچون میثم معافی خواننده، مجید برهمند جانباز، خشایار راد، مهدی امینی خواه و علیرضا بیرانوند تقدیم حضور شنوندگان می کند.

افتخاری در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر حضور همزمان فرزاد حسنی در برنامه های تحویل سال تلویزیون و رادیو اظهار داشت: برنامه تحویل سال آقای فرزاد حسنی در شبکه نسیم به صورت زنده پخش نخواهد شد و از پیش ضبط شده است. در واقع اجرای وی در ویژه برنامه «سحر سال سه» رادیو جوان هیچگونه تداخلی با برنامه تلویزیونی شبکه نسیم ندارد.

وی ادامه داد: رادیو فرهنگ لحظات سال تحویل با برنامه «سال نو حال نو» با حضور مهمانان ویژه عباس محبی، ابراهیم آذری و محسن میرزازاده پخش می شود. برنامه رادیو قرآن در لحظات سال تحویل با حضور مهمانان ویژه از قاریان، حافظان و خانواده شهدا پخش خواهد شد. رادیو گفت و گو «پا به پای بهار» با اجرای محمد فیروزی با رویکرد تقویت سبک زندگی ایرانی اسلامی و تاکید بر حفظ فضای نشاط معنوی در جامعه پخش می شود. رادیو معارف با ویژه برنامه «یا مقلب القلوب» با اجرای رضا ملایی، رضا حبیبی و آیت الله حسینی بوشهری پخش می شود. رادیو نمایش با دو برنامه نمایشی «شادباش؛ هفت سین خاطرات» و «ننه سرما» ساعت ۳:۳۰ پخش خواهد شد. رادیو ورزش «توپ تحویل سال» را در فضای با نشاط و مفرح آماده کرده است.

افتخاری در ادامه صحبت هایش به برنامه های شاخص شبکه های رادیویی در ایام نوروز اشاره کرد و افزود: رادیو اقتصاد با سه برنامه شاخص با رویکرد روایت پیشرفت و امید آفرینی تقدیم مخاطبان می شود. رادیو ایران «صبح عید با شما و دور هم باشیم» را در تقارن ماه مبارک رمضان و بهار طبیعت تقدیم مخاطبان می کند. رادیو ایران صدا سه کتاب گویا را آماده کرده با عنوان لاله سیاه، کلارا و خورشید و شب رویایی همچنین رادیو پیام و آوا، پیام های کوتاه در قالب پیام سلامت، پیام تغذیه، پیام پلیس، پیام طبیعت و گردشگری و… را به مخاطبان ارائه می کند.  برنامه های شاخص رادیو تهران با نام «شهر زیبا»، «سنگلج» و «تالار وحدت» است. رادیو جوان «نوروز خان» را  از ساعت ۱۰، «جوانماه» را از ساعت ۱۷ و «پرچمدار» از ساعت 16 پخش خواهد کرد. رادیو سلامت برنامه های «به رسم بهار»، «مسابقه هرم طلایی» و «جاده ای برای زندگی» را در ایام نوروز پخش می کند.
وی در پایان گفت: رادیو صبا با برنامه های «دو قاف»، «کاشیا» و «مسافرخونه (کاروانسرا)» روی آنتن می رود. رادیو فرهنگ هم برنامه «گلستانه»، «سرزمین نوروز» و «ایل بانگ» را تدارک دیده است. رادیو قرآن برنامه های بوستان تلاوت، صدای نیایش و بهار قرآن را تقدیم مخاطبان می کند. رادیو گفت و گو «گفت وگوی بهاری»، «ایوان بهار» و «در آیینه اقوام» را آماده کرده است. رادیو معارف هم با «سلام بهار» و «عطر صبح» در ایام نوروز همراه مخاطبان است. رادیو نمایش سه نمایش تدارک دیده که شامل «خانواده بایرامی»، «تحفه یزد» و «دوشاب الملک» که علاوه بر پخش از این شبکه از تمام شبکه های رادیویی یک برنامه نمایشی پخش می شود.علاوه بر این ها رادیو ورزش برنامه های «بهار ورزش»، «عصر بهاری» و «ورزش در سالی که گذشت» را تدارک دیده است.

admin-c

اخبار مرتبط

امیرحسین مدرس راوی برنامه «روایتی از یک بیعت» شد

رادیو اقتصاد در ویژه برنامه «روایتی از یک بیعت»، خرده روایت هایی…

شیرخوارگان حسینی روی موج رادیو/ به یاد شش ماهه بلند بالای کربلا در رادیو

همایش شیرخوارگان حسینی در نخستین جمعه ماه محرم در سراسر کشور برگزار…

۱۴۰۳/۰۴/۲۰ ۲۰:۱۲

خدمتی دیگر برای اصحاب فرهنگ و هنر/ درخواست‌های بیمه تأمین اجتماعی اعضای صندوق اعتباری هنر برخط شد

مديرعامل صندوق اعتباری از برخط شدن ارائه درخواست‌های بيمه تأمين اجتماعی اعضای…

دیدگاهتان را بنویسید