صفحه اصلی > رادیو و تلویزیون و فرهنگی و هنری و هنرمندان : جشنواره مستند رادیویی پژواک به ایستگاه پایانی رسید/ تأکید رئیس رسانه ملی بر نقش مستندهای رادیویی

جشنواره مستند رادیویی پژواک به ایستگاه پایانی رسید/ تأکید رئیس رسانه ملی بر نقش مستندهای رادیویی

مراسم اختتامیه سومین جشنواره مستند رادیویی پژواک شامگاه شنبه 29 اردیبهشت با حضور رییس رسانه ملی، معاون صدا و با تقدیر از خانواده سه شهید مقاومت در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد. 

به گزارش رسیده، پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما در اختتامیه سومین دوره از جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک اظهار کرد: خدا را شاکرم توفیق داشتم در یکی از گرم‌ترین جمع‌های صدا و سیمایی حضور یافتم و از همه کسانی که شب و روز خود را برای بالا نگه داشتن پرچم صدا تلاش کردند، تشکر می‌کنم.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به اهمیت جشنواره پژواک، رادیو و مستند توضیح داد: افتخار دارم برای سومین بار در این جشنواره در محضر عزیزان هستم. در رادیو آن‌چه عادت داریم، شنیدیم، دیدیم و از پیشکسوتان آموختیم. اگرچه در تلویزیون از عناصر متعددی برای انتقال پیام استفاده می‌شود، اما رادیو محدود به چند عنصر اندک است.

جبلی یادآور شد: عناوین مستندهای رادیویی را که دیدم به معاون صدا گفتم هنر، خلاقیت، ذوق و توان هنری ما در رادیو در انتخاب عناوین مستندها نیز مشهود است و این کار رادیو را سخت‌تر از تلویزیون می کند. اگرچه تلویزیون و تلویزیونی‌ها در معرض دیده شدن هستند، اما رادیو با امکانات حداقلی محتوا را در جذاب‌ترین حالت به مخاطب می‌رساند و ماندنی‌تر هم هست.

وی با بیان این‌که امیدوارم این جشنواره روز به روز بالنده‌تر باشد توضیح داد: برای این‌که ما نسل جوان را نسبت به آینده کشور و سرزمین و مملکت امیدوار کنیم مستند در رسانه ملی می تواند گامی بلند بردارد.

رئیس سازمان صدا و سیما تاکید کرد: در تولید مستندهای فاخر در رادیو وظیفه همکاران بخصوص در عرصه روایت پیشرفت، بسیار حیاتی است. وقتی برخی مستندهای تولیدی در شبکه های مختلف را شنیدم، به همکارانم در رادیو افتخار کردم وامیدوارکننده بود. شاید نام این جشنواره بزرگ را باید آموزش واره باید بگذاریم چراکه این رویداد یک کارگاه آموزشی برای تولید مستند رادیویی است و یک رقابت گرم و صمیمی را بین همکاران رادیو ایجاد کرده است.

جبلی تصریح کرد: تحول را باید از مستند رادیویی و صدای سه بعدی شروع کرد. تحول یعنی باور داشته باشیم امکانات و ظرفیت های ما بی پایان و افتخارات ما ابدی است؛ تحول یعنی اعتماد به نفس ملی، بازگشت به هویت، افتخار به هویت ایرانی و نگاه عادلانه به همه ظرفیت ها.

رئیس سازمان صدا و سیما گفت: امیدوارم در راه خدمت به مردم و انقلاب توفیقات بیشتر داشته باشیم. فراموش نکنیم چه مسوولیتی داریم؛ کارهای بزرگی در صدا و سیما با همت همکاران در حال رقم خوردن است و مسوولیت اجتماعی که بر دوش همه ماست.

ارسال بیش از یک هزار اثر به جشنواره

علی بخشی زاده، معاون صدا در مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک اظهار کرد: در حالی اختتامیه سومین جشنواره پژواک را به نظاره نشسته ایم که باید از زحمات خالصانه و بی ریای همکارانم در رادیو قدردانی می کنم. دست یکایک شما را می بوسم، خدا قوت و دست مریزاد. یک دانه ای سه سال گذشته در فضای رادیویی کاشته شد و امسال به ثمر نشست و شکوفه ها متعدد و میوه های پرثمر داد.

وی با تاکید بر این که امسال به دبیرخانه جشنواره رادیویی پژواک بیش از یک هزار اثر در زمینه های مختلف ارسال شد، افزود: ارسال این تعداد آثار نشان از همت همکارانم در سراسر کشور دارد. شکوفه هایی که به بار نشست. معرفی جوانانی که در صحنه حاضر شدند و برنامه های  خلاقانه ارسال کردند.

بخشی زاده در ادامه با اشاره به داوری این دوره از جشنواره خاطرنشان کرد: داوری در این دوره بسیار سخت بود؛ بعضی از آثار برگزیده با صدم اختلاف بر روی سکو می آیند. به نظرم این جشنواره به اهداف خودش رسیده است. جا دارد شاخ و برگ پیشتری پیدا کند. به امید خدا در سال آتی این جشنواره وجه بین المللی پیدا می کند و فقط به  مستند اکتفا نمی کند. از این بستر چهره هایی معرفی خواهند شد. ما مفتخریم که صدای واقعیت بودیم و پژواک حقیقت.

معاون صدا در ادامه یادآور شد: در طول این سه دوره، ما از حوادث و رویدادهای بین المللی عقب نمانده ایم  و همراه مردم غزه بودیم. در طوفان القصی آثار قابل توجهی تولید شد. صدای دانشجویان استکبار جهانی بودیم. در حادثه ای که در سالگرد حاج قاسم سلیمانی رخ داد، بلافاصله همکاران ما که در صحنه حاضر بودند و اقدام به ساخت مستند کردند.

vaghte cinema

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید