صفحه اصلی > اجتماعی و سینما و فرهنگی و هنری : تداوم نهضت سینماسازی در شهرهای کم برخوردار

تداوم نهضت سینماسازی در شهرهای کم برخوردار

تداوم نهضت سینماسازی و توسعه زیرساخت سینمایی به همت سازمان سینمایی کشور ادامه دارد.
به گزارش رسیده، شهرهای میناب و حاجی‌آباد در استان هرمزگان و شهر تربت‌جام از خراسان رضوی صاحب سینما می‌شوند.

سینمای راسک، تنها سالن نمایش با ظرفیت 270 صندلی در استان سیستان و بلوچستان است که به همت سینما شهر به سیستم نمایش، سیستم صوت دیجیتال، ویدیو پرژکتور لیزری 4K و سرور سینمایی مجهز شد. این اقدام در راستای هدف‌گذاری سازمان سینمایی به منظور ارتقای ظرفیت‌های نمایش فیلم و توسعه زیرساخت سینمایی در شهرهای فاقد سینما و در جهت خدمت‌رسانی به مردم محروم صورت گرفته و به زودی افتتاح خواهد شد. این سینما در مرحله اخذ مجوز سمفا برای اضافه شدن به ناوگان سینمایی کشور قرار دارد و درحال حاضر مالکیت آن در اختیار بهره‌بردار خصوصی است.
شهرستان راسک با جمعیت ۱۱۰ هزار نفری در جنوبی‌ترین شهرستان استان سیستان و بلوچستان است که از غرب با بندر چابهار و شرق با مرز پاکستان همجوار است این در حالی است که پیش از افتتاح این سینما، مردم این منطقه برای تماشای فیلم در سینما 400 کیلومتر تا زاهدان را طی کرده‌اند.
در ادامه اقدامات حمایتی سازمان سینمایی کشور از طریق موسسه سینما شهر سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی شهرستان نیکشهر واقع در استان سیستان و بلوچستان نیز، تجهیز و به‌روز شد. این سالن با ظرفیت 252 صندلی تنها سینمای این شهر است و در مرکز شهر و در مجاورت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیکشهر قرار دارد. این مجموعه دارای یک پلاتو 40 نفره و فعال است. شهرستان نیکشهر در مجاورت منطقه آزاد چابهار قرار دارد و جمعیت آن به 35 هزار نفر می‌رسد. پیش از افتتاح این سینما مردم نیکشهر برای تماشای فیلم به سینما سیار در این منطقه مراجعه می‌کردند.
تنها سینمای شهر 50 هزار نفری «بوانات» استان فارس نیز، طی سه ماهه اخیر توسط موسسه سینماشهر به سیستم صوت و تصویر و پرده نمایش مجهز شد. سالن سینمای «پرنیان» شهرستان بوانات استان فارس به زودی افتتاح می‌شود.
این سالن با ظرفیت 314 نفر تنها سینمای این شهر است؛ مالکیت این سالن اداره فرهنگ و ارشاد این شهرستان بوده و دارای بهره‌بردار خصوصی است. پیش از این مردم شهر بوانات برای تماشای فیلم‌های اکران شده به شهرهای مجاور یا شیراز می‌رفتند که تا این شهر سه ساعت فاصله دارد.
سینمای شهرهای میناب و حاجی‌آباد استان هرمزگان پس از تجهیز شد و به زودی بازگشایی می‌شوند.
سالن سینما «فرهنگ» شهر میناب با ظرفیت 149 نفر با به‌روز شدن تجهیزاتی مانند صوت و تصویر، ویدئو پروژکتور و پرده نمایش توسط موسسه سینما شهر فعالیت خود را از سر می‌گیرد. این در حالی است که در همین استان، سالن سینما «خلیج فارس» شهر حاجی‌آباد این استان نیز، با ظرفیت 300 صندلی پس از تجهیز در شرف بهره‌برداری است.
پیش از این اهالی این دو شهر برای تماشای فیلم‌های سینمایی باید به بندرعباس مرکز استان مراجعه می‌کردند. هر دو سالنی که به‌روز شده، به سیستم سمفا (سامانه مدیریت فروش و اکران) متصل است و به‌زودی بازگشایی می‌شوند.
سالن سینما و آمفی‌تئاتر شهر تربت‌جام خراسان رضوی توسط موسسه سینما شهر تجهیز و به‌روز شد و به زودی افتتاح می‌شود. این سالن با ظرفیت 240 صندلی در طبقه همکف و 22 صندلی در بالکن تنها سینمای این شهر است و تاکنون اکران عمومی نداشته است و مالکیت آن مربوط به شهرداری است.
جمعیت شهر تربت‌جام بیش از 140 هزار نفر است؛ این سالن به عنوان تنها سالن سینمای شهر در سال 1395 افتتاح شد. نزدیک‌ترین سینما به این شهر در شهر مشهد است.

admin-a

اخبار مرتبط

اکران «دریا» در عمارت روبرو

فیلم کوتاه «دریا» در تهران به نمایش درمی‌آید. به گزارش رسیده، فیلم…

دیدگاهتان را بنویسید